Chmatákov Online

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chmatákov Online
PlatformaMicrosoft Windows
Datum vydání2004
ŽánrMMORPG
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chmatákov online je první česká MMORPG hra,[1] od Petra "Gizma" Roudenského.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chmatákov spatřil světlo světa v roce 2004 a původně byl vyvíjen jako grafický chat s postavičkami. To je důvodem, proč jsou ve hře místo postav „smajlíci“. V prvních verzích dokonce vyjadřovali emoce.

Postupem času do Chmatákova přibývaly nové možnosti a funkce, přidaly se peníze a první dovednosti, což definitivně proměnilo Chmatákov v MMORPG.

Začátkem roku 2005 přišla velká změna, kterou bylo předělání veškeré grafiky do 2D pohledu shora dolů. Na přelomu roku 2005 a 2006 přešel Chmatákov zpět na izometrický pohled.

Na Vánoce 2006 byla vydána novější verze s vylepšeným herním jádrem, které umožňuje například střídání dne a noci, možnost světel apod.

V současnosti (2010) je hra stále provozována a běží ve verzi 1.5. Začaly také práce na pokračování. Pokračováním je projekt Chmatákov 2, který je aktuální verzí hry a oficiální server Chmatákova 1.5 byl ukončen. Tato verze obsahuje nové grafické zpracování některých předmětů a zvířat (tzn. Chobotů).

Chmatákov 1.5 se skládal i z neoficiálních serverů, jedním z nejúspěšnějších je ChmatJabko nebo CHportál. Bohužel hra od svých nejlepších let zažila úpadek, který byl způsoben ne tak častým upravováním hry jako tomu bylo dříve. Chmatákov měl svá lepší i horší léta. Dnes se ve světě Chmatákova 2 nachází asi 10 stálých hráčů.

Nedá se říct, že hra by v nejbližší době měla končit, fanoušci ji stále drží a nenechají tuto hru jen tak upadnout.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Nový obyvatel začíná vždy s rybářským prutem, který slouží k lovu ryb. Ty se dají prodat a za utržené peníze si hráč může kupovat další věci, některé potřebné k dalším výdělečným činnostem (např. sekera na sekání dřeva). Kromě toho však existuje spousta předmětů sloužících třeba k boji, alchymii nebo jen na okrasu. Předměty se dají kupovat ve městech nebo je můžete najít položené na zemi. Při dělání některých činností se vám zvyšuje stejnojmenná dovednost. Čím je větší, tím lepší máte z činnosti výdělek a provozujete ji rychleji.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MARÁK, David. Chmatákov Online - první česká MMORPG! [online]. FreeHry.cz, 2007-08-23 [cit. 2011-06-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]