Chicago Board of Trade Building

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chicago Board of Trade Building
Chicago Board Of Trade Building.jpg
Základní informace
Sloh Art deco architektura
Architekti Holabird & Root
Výstavba 1930
Pojmenováno po Chicago Board of Trade
Poloha
Adresa 141 W. Jackson Boulevard, Chicago, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Další informace
Kód památky 78003181
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chicago Board of Trade Building je mrakodrap v americkém městě Chicago. Nejvyšší bod budovy se nachází 184 m nad úrovní ulice W. Jackson Boulevard. Původním vlastníkem stavby byla společnost Chicago Board of Trade (CBOT), podle něhož nese dodnes název. V současnosti je hlavním nájemníkem společnost CME Group, která vznikla v roce 2007 spojením CBOT a Chicago Mercantile Exchange.

Sídlo Board of Trade původně sídlilo na 101 South Water Street. V roce 1856 bylo přestěhováno na roh ulic South Water a LaSalle Street. Po přestěhování na South Water Street v roce 1860 bylo plánováno první stálé sídlo v Chamber of Commerce Building na rohu LaSalle Street a Washington Street. V ní bylo sídlo BoT od roku 1865 do roku 1871, kdy stavbu zničil Velký požár v Chicagu. Dalším dočasným sídlem se dva týdny po požáru stala budova známá jako Wigwam.

Budova Bot z roku 1885

V roce 1882 začala výstavba nové budovy CBOT. Trvala tři roky a byla otevřena byla 1. května 1885. Jejím architektem byl William W. Boyington, známý zejména díky návrhu Chicago Water Tower. Budova se s celkovou výškou 98 m stala nejvyšší v Chicagu. V budově se nacházelo 10 pater. Věž byla zničena v roce 1895. Sama stavba byla zničena v roce 1929 kvůli stavbě nové a sídlo CBOT bylo dočasně přemístěno na roh ulic Van Buren a Clark Street.

V roce 1925 CBOT pověřil architektonickou společnost Holabird & Root vypracováním návrhu současné budovy. Nová, 184 m vysoká stavba vznikala v letech 19291930 ve stylu Art Deco a otevřená 9. června 1930. Po dokončení se stala nejvyšší budovou města Chicago.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chicago Board of Trade Building na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]