Chianina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chianina
chianina, kráva s teletem
chianina, kráva s teletem
Základní informace
Země původuItálieItálie Itálie
Stupeň prošlechtěníušlechtilé plemeno
Směr užitkovostimasné plemeno
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce1200 - 1500 kg[1]
Hmotnost samice800 - 1000 kg[1]
Výška samce †160 - 180 cm[1]
Výška samice †150 - 170 cm[1]
Tělesný rámecvelký
Barvaporcelánově bílá
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Chianina, též chianský skot, je největší plemeno skotu na světě. Jedná se o ušlechtilý skot s masnou užitkovostí, chovaný především v Toskánsku, Laziu a Umbrii v Itálii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chianina je nejstarší italské plemeno skotu. Je podobný původnímu skotu, který byl v Itálii chován Etrusky a považuje se za jeho potomka.[1] Původně se jednalo o plemeno tažné, šlechtěné na práci, které pocházelo z Umbrie, současný typ plemeno získalo až v údolí Val di Chiana v Toskánsku, podle tohoto místa pak získalo své jméno. Organizované šlechtění započalo v roce 1932, v současnosti se jedná o plemeno specializované na produkci masa.[1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Chianina je mohutný, dobře osvalený skot s dlouhým trupem a úzkou, středně dlouhou hlavou. Končetiny jsou silné a spíše kratší. Zvířata jsou rohatá. Kůže je tmavě pigmentovaná, tmavá jsou i oční víčka, mulec, paznehty a rohy. Srst je krátká a hladká, porcelánově bílé barvy, zřídka s šedavým odstínem. Telata se rodí červenožlutá a přebarvují se ve dvou měsících věku. V rámci plemene existují čtyři rázy lišící se velikostí a hmotností; obecně se však jedná o skot velkého tělesného rámce. Světový rekord v živé hmotnosti skotu získal právě zástupce tohoto plemene, jedná se o býka jménem Donetto s živou hmotností 1740 kg.[1]

Zvířata dobře snáší vyšší teploty a jsou odolné vůči nemocem. Je chován výhradně jako masný skot ve stádech bez tržní produkce mléka. Jatečná výtěžnost je vysoká, chianina nemá sklon k tučnění a maso má vynikající kvalitu.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g SAMBRAUS, Hans Hinrich. Atlas plemen hospodářských zvířat. Překlad Suchánek Bohumil (část skot). Praha: Nakladatelství Brázda, 2006. 295 s. ISBN 80-209-0344-5. Kapitola Plemena skotu, s. 68. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SAMBRAUS, Hans Hinrich. Atlas plemen hospodářských zvířat. Praha: Nakladatelství Brázda, 2006. 295 s. ISBN 80-209-0344-5. (česky)