Oční víčko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nalíčené víčko
Zašité víčko natržené následkem extrémního pnutí

Oční víčko (palpebra) u člověka je párový výběžek kůže, který má schopnost se pohybovat samovolně i vědomě na vůli člověka. Jeho funkcí je ochrana oka před poraněním, čištění povrchu oka a regulací dopadajícího světla na sítnici.[1]

Víčko na jednom oku se rozděluje na horní a dolní, které při zavření se setkávají přibližně uprostřed oka. Místo, kde se spojují se nazývá vnitřní a zevní koutek. Vnitřní koutek obsahuje slzný kanálek, ze kterým odtékají. Přední část víčka je pokryta slabým typem kůže, která je velmi citlivá. Pod ochranou vrstvou kůže je umístěn kruhovitý oční sval zvaný svěrač víček. Plocha víčka, která je v kontaktu s povrchem oka je pokryta víčková spojivka. Celé víčko je zpevňováno výplní v podobě tarzální ploténky, které jsou zodpovědné za tvorbu mazu, který je součástí slzného filmu.[1]

Spodní i horní víčko je na konci zakončeno řasami, které slouží jako ochrana oka před různými tělesy. Pohyb horního víčka má na svědomí zvedač horního víčka.

Poranění[editovat | editovat zdroj]

V některých případech může dojít k ochrnutí zvedače horního víčka, co má za následek nefunkci jeho pohybu. Při neopatrné manipulaci, či extrémním namáhání může dojít k protržení či natržení víčka, což si vyžaduje chirurgický zákrok v podobě šití. Jelikož je víčko zásobeno hustou sítí vlásečnic, při natržení rána značně krvácí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Cocky-online.cz - OČNÍ VÍČKA [online]. 2007-08-06, [cit. 2008-08-20]. Dostupné online.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SINĚLNIKOV, R. D. a kolektiv. Atlas anatomie člověka. Svazek III. Praha : Státní zdravotnické nakladatelství, 1965. 400 s.