Chabad Lubavič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šneur Zalman z Ljady, zakladatel hnutí Chabad

Hnutí Chabad Lubavič, známé též jako Chabad (חב"ד) je hebrejský akronym skládající se ze slov חָכְמָה, בִּינָה, דַּעַת Chochma, Bina a Da'at, což jsou jména tří horních sefír a které by bylo možno do češtiny přeložit přibližně jako Moudrost, Pochopení a Poznání) nebo Lubavič (podle běloruského města, ve kterém hnutí před více jak sto lety sídlilo), je jednou z největších větví chasidského judaismu a jedním z nejvýznamnějších ortodoxních židovských hnutí na celém světě a především pak v USA a v Izraeli.

Zakladatelem hnutí byl rabín Šneur Zalman z Ljady (1745–1812). Od roku 1950 se vůdcem lubavičských chasidů stal rabín Menachem Mendel Schneerson (19021994), který byl mnohými členy hnutí pokládán za Mesiáše. Po jeho smrti nebyl zvolen nástupce a v hnutí došlo k rozkolu v souvislosti s otevřeným mesianismem části jeho příslušníků. Navzdory této situaci se hnutí dále rozrůstá a v současné době se odhaduje, že má na 1400 zařízení v 35 státech a přes 200 tisíc členů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Nová náboženství, sekty a alternativní spiritualita s kořeny v judaismu in Partridge, C. Encyklopedie nových náboženství. Praha, Knižní klub 2006. ISBN 80-242-1605-1. Str. 103-122.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]