Mesianismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mesianismus je náboženská víra v příchod Mesiáše – bohem seslaného vykupitele, který má přinést záchranu či spásu těm, kteří v něj uvěří.

V Abrahámovských náboženstvích je Mesianismus vírou a naukou, která se soustřeďuje na příchod mesiáše, který působí jako Bohem zvolený Spasitel a vůdce lidstva. Mesianismus pochází z hebrejské Bible (křesťanský Starý zákon), ve které mesiáš je židovský monarcha nebo nejvyšší kněz, podle tradice pomazaný svatým olejem. Koncept mesianismu se časem rozvinul a s různými interpretacemi Písma tvoří různá proroctví a portréty mesiáše v rámci judaismu a ve všech abrahamovských náboženstvích. V judaismu bude Mashiach (mesiáš) budoucím židovským králem z rodu Davidova a Vykupitel židovského lidu a lidstva.

V křesťanství a islámu je Ježíš mesiášem, jeho jméno je Kristus, je zachráncem a Božím vykupitelem. I jiná náboženství mají koncepty související s mesianismem, včetně buddhistické Maitreyy, hinduistického Kalkiho, Zoroastrického Saoshyanta a Toho, ve kterém se projeví Bůh v bábismu.

Český mesianismus[editovat | editovat zdroj]

Český mesianismus je soubor kulturních znaků, který můžeme vystopovat v dějinách českého národa. Charakteristickým znakem je označování Čech za nejkřesťanštější království světa či českých vládců za první mezi křesťany v několika verzích Alexandreidy. Problematikou českého mesianismu se zabývá především český kulturní historik Petr Hlaváček a Colegium Europeanum při FF UK.