Mesianismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mesianismus je náboženská víra v příchod Mesiáše - bohem seslaného vykupitele, který má údajně přinést záchranu či spásu těm, kteří v něj uvěří, ať už se jedná o osobu, náboženské nebo národní společenství.

Mesianismus byl typický zejména pro pozdní judaismus, ve kterém byl Mesiáš chápán jako mocný vojevůdce, jenž vysvobodí národ Židů z područí podmanitelů. V prostředí židovských sekt nabyl mesianismus charakter víry v osobní spasení jednotlivce, které se projeví v posmrtném životě. V této podobě byl přejat křesťanským náboženstvím. V přeneseném slova smyslu je to víra v mimořádné, osobité poslání určitého jedince či národa.

Český mesianismus[editovat | editovat zdroj]

Soubor kulturních znaků, které můžeme vystopovat v dějinách českého národa. Nejspíše se jedná o kompenzaci pocitu méněcennosti na úkor okolních království (Polsko, Uhry) která dosáhla na královský titul a arcibiskupství. Charakteristickým znakem je označování Čech za nejkřesťanštější království světa či českých vládců za první mezi křesťany atd. Lze to najít například v dílech minnesangerů Ulricha von Etzenbach Rainmara von Zweter nebo v několika verzích Alexandreidy. Problematikou českého mesianismu se zabývá především český kulturní historik Petr Hlaváček a Colegium Europeanum při FF UK.