Cayos Miskitos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cayos Miskitos
Cayos Miskitos
Cayos Miskitos
StátNikaraguaNikaragua Nikaragua
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Cayos Miskitos
Cayos Miskitos
lokalizace ostrovů

Cayos Miskitos je název skupiny ostrovů při severním karibském pobřeží Nikaraguy, které jsou součástí nikaragujského autonomního kraje Atlántico Norte. Největším z ostrovů je Cayo Miskito, další významnější jsou Cayo Maras, Cayo Nasa a Cayo Morrison Denis.

Cayos Miskitos jsou jedinečným ekosystémem zahrnujícím jednak suchozemskou faunu a floru, ale i podmořskou. Nacházejí se zde korálové útesy, podmořské louky vodní trávy (anglicky Seagrass) či mangrovové porosty. Z živočichů zde žijí např. kareta obrovská, krokodýl americký, ocelot velký, jaguár americký, vydra jihoamerická, čáp jabiru, hoko proměnlivý či ara zelený.[1]

V roce 1991 vyhlásila nikaragujská vláda biosférickou rezervaci „CAYOS MISKITOS Y FRANJA COSTERA INMEDIATA“, která je zároveň i rasmarským mokřadem.[1] Ta zahrnuje kromě samotných ostrovů a přilehlého moře i pás pobřeží Nikaraguy široký 20 km, který se táhne od hranic s Hondurasem až k městečku Wauhta.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b FICHA INFORMATIVA DE LOS HUMEDALES DE RAMSAR - CAYOS MISKITOS Y FRANJA COSTERA INMEDIATA [online]. Ramsar Sites Information Service [cit. 2013-01-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-22. (anglicky) 
  2. DECLARACION DE LA RESERVA BIOLOGICA MARINA "CAYOS MISKITOS Y FRANJA COSTERA INMEDIATA" [online]. Normas Jurídicas de Nicaragua [cit. 2010-12-21]. Dostupné online. (španělsky)