Causse Méjean

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Causse Méjean

StátFrancieFrancie Francie
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Causse Méjean je vápencová náhorní plošina nalézající se na jihu Francie. Jedná se o největší a nejvyšší náhorní plošinu v pohoří Massif Central. Nadmořská výška této náhorní plošiny je v rozmezí 800–1247 m nad mořem, rozloha činí 340 kilometrů čtverečních. Na celé náhorní plošině žije asi 450 obyvatel, z čehož plyne velmi nízká hustota osídlení.

Causse Méjean je ohraničena na severu a západě téměř 500 metrů hlubokým údolím Gorges du Tarn, na jihu údolím Gorges de la Jonte vytvořeném řekou Jonte, která vtéká u obce Peyreleau do Tarnu, a na východě údolím Tarnonu, dalšího přítoku řeky Tarn (do které ústí u města Florac). Na severozápadě sousedí s Causse de Sauveterre, na jihozápadě s Causse Noir a na jihu a východě s pohořím Cevennes. Největší část Causse Mejean leží v národním parku Cévennes, ale nejsou geograficky ani geologicky součástí pohoří Cévennes.

Západní polovina Causse Mejean je více zalesněná a poněkud nižší, východní polovina je jen mírně zalesněná, s nejvyšším bodem ve výši 1247 m nad mořem.

V srpnu 2003 vypukl na Causse Mejean velký lesní požár.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]