Carrie (kniha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Carrie je první román amerického spisovatele Stephena Kinga z roku 1973. Román vyšel poprvé v České republice v roce 1992 v překladu Ivana Němečka, ISBN 80-85601-26-5. Dílo se odehrává mezi americkými teenagery na střední škole ve státě Maine.

Děj románu[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hrdinka Carrie (Carrieta) Whiteová žije v mainském městě Chamberlain se svou matkou Margaret. Matka s dcerou jsou silně věřící patří do kongregacionalistické církve, obřady provádějí doma. Margaret otěhotněla nechtěně s manželem Ralphem, který před manželčiným porodem tragicky zemřel. Carrie chodí na střední školu, kde je terčem posměchu svých spolužaček, neboť se modlí před jídlem a nosí nemoderní oblečení. Carrie měla již od malička telekinetické schopnosti. Ve třech letech po hádce s matku dokázala na jejich dům přivolat déšť ledu a kamení, který poničil pouze jejich majetek. Poté její schopnost zmizela a znovu se probudila až v dívčích sprchách Ewensovy střední školy, kde Carrie dostala v šestnácti letech svou první periodu a myslela, že vykrvácí, protože ji o tom matka nepoučila. Ostatní dívky se jí smály a házely po ní věci. Carrie zachránila až tělocvikářka, do té doby praskla žárovka a posunulo se několik věcí. Byla poslána domů, kde si postupem času vytrénovala svou schopnost do té míry, že byla schopná přemístit i auto. Dívky, které se své spolužačce smály, byly potrestány, jediná Chris trest neabsolvovala a vysloužila si tak zákaz vstupu na maturitní ples. Chtěla se se svým přítelem Billem pomstít.

Premiantka Sue Snellová se také zúčastnila té akce ve sprchách, ale litovala svého činu, aby se kála, rozhodla se nejít na svůj maturitní ples a poslat svého přítele Tomyho, aby pozval Carrie na ples. Ta si nejprve myslela, že jde o legraci, ale začala si šít krásné šaty a donutila matku, aby ji nechala jít. Chris naplánovala, že nechá zvolit Tomyho a Carrie králem a královnou maturitního plesu roku 1979 a když bude hrát školní hymna a oni budou sedět na trůnech, tak na něj vyleje prasečí krev.

Po napínavé volbě se plán opravdu zdaří, jenže Tomy je zasažen jedním kbelíkem do hlavy a umírá. Carrie je v šoku, ostatní se jí začnou hystericky smát. Ona se rozčílí a začne metat věci. Zablokuje všechny východy, spustí vodní hasící přístroje a zkratuje elektřinu. Škola začne hořet a přežije jen pár studentů. Carrie dál pokračuje v ničení města, nechá vytékat benzín ze dvou benzínových pump a palivo se vznítí. Dojde k několika výbuchům, přijíždějí hasiči ze širokého okolí, ale nemají čím hasit, neboť Carrie vypustila hydranty.

Carrie odchází domů, kde přes obranu matky, která ji do ramene zapíchne nůž, matku zabije a shodí elektrické dráty, a ty zabijí další lidi. Carrie se těžce raněná vydá do motelu, kde způsobí nehodu Chris a Billa. Všichni tři umírají.

Sue, která je myšlenkami přitahována ke Carrie, ji najde již v bezvědomí. Katastrofa je dokonána, město se snaží vrátit do starých kolejí, ale marně. Lidé hromadně odcházejí.

Vyšetřovací skupina zkoumá případ Carrie Whiteové, ale nepředpokládá, že by se tragédie ještě v budoucnu mohla opakovat, ale v tom se šeredně mýlí...

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Carrie v Česko-Slovenské filmové databázi
  2. Carrie (TV film) v Česko-Slovenské filmové databázi