Hydrant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Moderní nadzemní hydrant

Hydrant (také požární hydrant) je armatura, umístěná na vodovodním potrubí, sloužící k napojení hasičské zásahové hadice a následnému rozvodu vody při hašení požáru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zavádění hydrantů v Rakouské monarchii vycházelo z nových požárních předpisů, vyhlášených císařovnou Marií Terezií a uváděných v realizaci jejím synem císařem Josefem II. První litinové armatury hydrantů vyšly z Komárovských sléváren až v 19. století.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Hydrant je primárně určen k zásahu proti požárům pro hasičské jednotky. Pro přístup k hydrantu je potřebný hydrantový klíč, který tvoří výbavu hasičských vozidel.

Rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Nadzemní hydrant[editovat | editovat zdroj]

Je dostupný z volného povrchu země, má tvar trubky s uzavírací armaturou a napojovacími hrdly. Jeho korpus je přibližně válcový nebo kónický nahoře s profilovanou hlavicí. Zpravidla je odlitý z jednoho kusu železné litiny se dvěma nebo třemi šroubovacími ocelovými uzávěry, jištěnými pojistným řetězem. Hydrant bývá nalakován výstražnou červenou barvou, ale vyskytují se i jiné barvy jako zelená, žlutá, šedá nebo modrá. Hydrant používají hasiči při likvidaci požáru. Hydranty v obcích a městech jsou napojeny na běžný rozvod pitné vody. Hydranty ve větších průmyslových závodech bývají napojeny na zvláštní požární vodovod. U moderních hydrantů je přírubový spoj mezi vlastním tělem hydrantu a podzemní částí proveden jako lámavý. Ulomením hydrantu (např. nárazem vozidla) dojde pouze ke zničení nahraditelného spoje. Samotný hydrant a podzemní rozvod zůstane nepoškozen.

Podzemní hydrant[editovat | editovat zdroj]

Podzemní hydrant se nachází pod úrovní země. Pro přístup k podzemnímu hydrantu je nutné sejmout kryt hydrantu (poklop), hydrant odemknout pomocí hydrantového klíče a napojit na něj nástavec na podzemní hydranty. Podzemní hydrant slouží primárně k zásahu hasičů při požárech. Nevýhodou podzemních hydrantů (zvláště ve městech) je, že často bývají znepřístupněny parkujícími automobily.

Zabudovaný nástěnný hydrant[editovat | editovat zdroj]

Tento typ hydrantu je umístěn v nástěnné skříňce hydrantu spolu s požární hadicí. Slouží k rychlému zásahu proti požáru, zejména do příchodu hasičské jednotky na místo požáru. Patří do základního vybavení protipožární ochrany budov. Hydrantová skříň může být i uzamčená, ale za podmínky příslušného klíče k zámku od hydrantové skříně např. v požární krabičce. Hydrantová skříň nemusí být na rozdíl od hasicího přístroje vybavena plombou, ale HZS tento postup doporučuje.

Kontrola hydrantů[editovat | editovat zdroj]

Dle právního řádu České republiky patří požární hydranty mezi požárně bezpečnostní zařízení[1] a vztahuje se tak na ně povinnost provádět nejméně jednou ročně kontrolu provozuschopnosti.[2] Kontrolu provozuschopnosti požárních hydrantů může provádět pouze osoba, která je držitelem platného oprávnění k provádění kontrol zařízení pro zásobování požární vodou a při své činnosti musí splňovat podmínky stanovené právními předpisy, normativními požadavky a průvodní dokumentací výrobce konkrétního typu požárně bezpečnostního zařízení.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hydrant na slovenské Wikipedii.

  1. Vyhláška MV ČR č. 246/2001 Sb., § 2 odst. 4 písm. e)
  2. Vyhláška MV ČR č. 246/2001 Sb., § 7 odst. 4
  3. Vyhláška MV ČR č. 246/2001 Sb., § 10 odst. 1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]