Carlos Baguer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carlos Baguer i Mariner
Carlos Baguer.jpg
Narozeníbřezen 1768
Barcelona
Úmrtí29. února 1808 (ve věku 39 let)
Barcelona
Místo pohřbeníKatedrála v Barceloně
Povoláníšpanělský varhaník a hudební skladatel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carlos (také Carles) Baguer i Mariner (březen 1768 Barcelona29. února 1808 tamtéž) byl španělský varhaník a hudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Carlos Baguer se narodil v Barceloně v březnu roku 1768. Základní hudební vzdělání získal od svého strýce Francesca Marinera, který byl skladatelem a varhaníkem v barcelonské katedrále. Stal se zastupujícím varhaníkem v téže katedrále a po smrti svého strýce v roce 1789 jej vystřídal na místě prvního varhaníka. Byl vysvěcen na kněze, ale v roce 1801 se svěcení vzdal. Jako varhaník katedrály pak působil až do své smrti.

Byl znám jako vynikající varhaník a improvizátor. Byl vyhledávaným učitelem hry na varhany. Z jeho žáků vynikli zejména Mateu Ferrer (který jej později nahradil ve funkci prvního varhaníka) a Ramon Carnicer.

Zemřel 29. února 1808 v Barceloně, v týž den, kdy francouzská vojska okupovala Barcelonu v průběhu Španělské války za nezávislost.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějšími Baguerovými skladbami je jeho devatenáct symfonií, které jej řadí mezi nejvýznamnější skladatele symfonické hudby Španělska. Většina těchto děl vykazuje vliv italských a německých mistrů, zejména Josepha Haydna a Ignaze Josepha Pleyela. Rovněž zkomponoval koncert pro dva fagoty, koncert pro anglický roh (který je nyní ztracen), sérii šesti duet pro flétnu a mnoho skladeb pro klávesové nástroje.

Jako katedrální varhaník složil velké množství chrámové hudby a oratorií. Je autorem jediné opery La principessa filosofa, která měla premiéru v barcelonském divadle Principal Teatre v roce 1797.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Rukopis klavírního výtahu jedné ze symfonií.
  • Baguer, Carles; Vilar, Josep Maria, rev. i ed.: La música orquestral de Carles Baguer: 1768-1808 Barcelona: Tritó, 1996-2005.
  • Baguer, Carles; Ester Sala: Carlos Baguer: Siete sonatas. Madrid: UME, 1976.
  • Sobrino, Ramón: La música orquestral de Carles Baguer 1768-1808. Revista Española de Musicología, 21, 2, 1998.
  • Vilar i Torrens, Josep Maria: Carles Baguer, organista de la Seu de Barcelona; El Classicisme musical a Catalunya. Barcelona: Graó, 1995.
  • Ester Sala, María A.: Algunos datos biográficos de Carlos Baguer (1768-1808), organista de la catedral de Barcelona. Revista de Musicología, VI, 1 i 2, 1983.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]