Carl Laemmle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carl Laemmle
CarlLaemmle.jpg
Narození17. ledna 1867
Laupheim, Württembersko, Německo
Úmrtí24. září 1939
Los Angeles, Kalifornie, USA
Místo pohřbeníHome of Peace Cemetery
Aktivní roky1909–1936
Manžel(ka)Recha Stern Laemmle
DětiCarl Laemmle junior a Rosabelle Laemmle
PříbuzníSiegfried Lämmle a Joseph Laemmle (sourozenci)
Robert Wyler (bratranec)
William Wyler (bratranec)
Julius Bernheim (synovec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carl Laemmle Sr. (17. ledna 1867, Laupheim, Württembersko, Německo24. září 1939, Los Angeles, Kalifornie, Spojené státy) byl průkopník americké filmové produkce a zakladatel jednoho z hlavních hollywoodských filmových studií – Universal Studios. Produkoval či byl jinak zapojen do více než čtyř stovek filmů. Jeho neteř Carla Laemmle se stala herečkou.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Carl Laemmle se narodil v židovské rodině na pokraji židovské čtvrti německého města Laupheim. V roce 1884 emigroval do Spojených států, kde po dvacet let pracoval v Chicagu jako účetní a prokurista. V rámci podnikatelských aktivit začal skupovat malá kina zvaná nickelodeons a se svou firmou Laemmle Film Service rozšiřovat distribuci filmových služeb.

Rodný dům Carla Laemmla v Laupheimu

8. června 1912 uzavřeli v New Yorku Carl Laemmle z Independent Motion Picture Company, Pat Powers z Powers Picture Company, Mark Dintenfass z Champion Films a Bill Swanson z American Éclair, kontrakt, díky němuž došlo ke sloučení jejich studií. Z těchto čtyř společností vznikla známá hollywoodská filmová společnost Universal Motion Picture Manufacturing Company.

Na počátku a v polovině 30. let 20. století produkoval Laemmlův syn, Carl Laemmle junior, řadu drahých a komerčně neúspěšných filmů, přesto však došlo i k natočení úspěšných filmů, jako Back Street z roku 1932, či Show Boat z roku 1936. Carl Laemmle byl nakonec i se svým synem v roce 1936 ze společnosti vytlačen.

Laemmle byl po celý svůj život v kontaktu se svým rodným městem, finančně jej podporoval a rovněž sponzoroval stovky Židů z Laupheimu a Württemberska, aby emigrovali z nacistického Německa do Spojených států, a zachránili se tak před holocaustem. Kvůli zajištění a usnadnění jejich imigrace Laemmle kontaktoval americké orgány, členy Sněmovny reprezentantů a ministra zahraničí Cordella Hulla. Pokoušel se také intervenovat ve prospěch uprchlíků z lodě SS St Louis, kteří byli nakonec v roce 1939 posláni z Havany zpět do Evropy.[1]

Poté, co 24. září 1939, ve věku 72 let, zemřel v Beverly Hills na kardiovaskulární chorobu, byl pochován v Chapel Mausoleum na židovském hřbitově Home of Peace Cemetery.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carl Laemmle na anglické Wikipedii.

  1. «I am doing what my heart dictates…» [online]. Jüdische Zeitung [cit. 2009-03-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-11-12. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]