Cannibals Šumperk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cannibals Šumperk
NázevCannibals Baseball Šumperk
AdresaPod Senovou, Šumperk, Česko
Založen1991
StadionBaseballové hřiště Šumperk – Temenice
PředsedaTomáš Cahlík
Klubové barvytmavě modrá, žlutá

Cannibals Šumperk je baseballový klub ze Šumperka,[1] založený v roce 1991, přičemž baseball se zde hrál od roku 1990. Hráči klubu se pravidelně účastní Severomoravského okresního přeboru mládeže a Českého baseballového poháru mužů. Předsedou je Tomáš Cahlík.[2]

Domácí hřiště se nachází v Šumperku v městské části Temenice.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

 • 1990 – Počátky baseballu (pálkované) v Šumperku a první městské zápasy
 • 1991 – Založení oddílu
 • 1992 – „Kanibalové“ přihlašují do severomoravské ligy kadetů a hned v prvním roce získávají bronzové medaile.
 • 1994–1995 – Cannibals stávají vítězi juniorské ligy a na mistrovství České republiky obsazují 5. a 6. místo. Hráči se pravidelně dostávají do reprezentace České republiky.
 • 1996–1998 – Družstvo mužů hrálo druhou nejvyšší soutěž v republice. Pro nevyhovující hřiště muselo být družstvo mužů rozpuštěno.
 • 1999 – Šumperští hráči hrají v jiných extraligových týmech republiky.
 • 2000 – V závěru roku se získal pozemek pro výstavbu baseballového hřiště před střelnicí v Šumperku – Temenici.
 • 2001 – Vedení oddílu ve spolupráci s Městským úřadem Šumperk podílí na přípravě projektu hřiště.[4]
 • 2002 – Ve spolupráci s Městským úřadem Šumperk a sponzory probíhají práce na výstavbě baseballového hřiště v Šumperku – Temenici. Žáci, kadeti i muži obsadili první místo v oblastním přeboru. Muži si vybojovali postup do Českomoravské ligy. Kadeti získali 3. místo jak v Českém baseballovém poháru, tak na MČR. Mladší kadeti obhájili 3. místo na MČR z loňského roku, žáci získali na Mistrovství republiky 5. místo a v kategorii T-ballu vybojovali 4. místo v rámci republiky.
 • 2003 – Pokračuje výstavba hřiště. Muži si udrželi i pro příští rok účast v ČML. Všechna naše mládežnická družstva si vybojovala účast na republikových mistrovstvích. Kadeti obsadili 4. místo, ml. kadeti 5. místo a žáci 6. místo.
 • 2004 – Pokračuje výstavba hřiště a bliží se do finále. Na podzim bylo velmi úspěšné období, mladší kadeti vybojovali na MČR první mistrovský titul pro Cannibals, žáci skončili třetí a starší kadeti čtvrtí v republice. Muži si proti loňskému roku polepšili o dvě příčky a skončili v ČML na 6. místě.
 • 2005 – Podepsána smlouva s městem Šumperk na dlouhodobý pronájem hřiště. Muži uhájili příslušnost 2. nejvyšší soutěže, skončili na 9. místě. Kadeti obsadili na MČR 4. místo, mladší kadeti a žáci skončili v oblastním přeboru na 4. místě. Mladší žáci pak na open MČR vybojovali 4. místo.
 • 2006 – Dostavba dětského hřiště a dostavba tribun. Klubu bylo přiděleno pořadatelství open MČR mladších žáků. Muži si proti loňskému roku polepšili a skončili na 7. místě v ČML. Starší i mladší kadeti vyhráli oblastní přebor. Na MČR obsadili kadeti 4. a mladší kadeti 6. místo. Žáci obsadili v oblasti 5. místo. Mladší žáci skončili na „domácím“ Open MČR na pátém místě.
 • 2007 – Počátkem roku nám přiděleno spolupořadatelství ME žáků (ve spolupráci se Skokany Olomouc). V červnu jsme uspořádali ČBP žáků za účasti 11 týmů z celé republiky, na kterém naši žáci obsadili 3. místo. Žáci i kadeti obsadili shodně v oblastním přeboru 2. místo. Na MČR skončili žáci na posledním, 8. místě, kadeti obsadili 6. příčku. Muži dosáhli svého dosavadního maxima, když obsadili 4. místo v ČML.[5]
 • 2008 – Klub pořádá ČBP mladších kadetů za účasti 8 týmů z celé republiky. Naši hráči na tomto turnaji nestartovali. V září uspořádali Mistrovství republiky v kategorii mladších kadetů. Muži skončili na 3. místě ČML a sahali po baráži o EXL. Mladší kadeti a kadeti obsadili na MČR shodně 8. místo.[6] Klub získal příspěvek na stavbu hřiště.[7]
 • 2009 – Mladší kadeti si druhým místem zajistili účast na mistrovství republiky, kde obsadili 6. místo. Poprvé se uskutečnil turnaj školních družstev pod záštitou Vily Doris – Havraní pálka.
 • 2010 – Nejmladší hráči se účastnili Severomoravské oblastní soutěže. Poprvé se do oblastní soutěže přihlásil softballový tým dívek, které získaly v soutěži první výhry. Mužský tým si zajistil účast v play-off a obsadil konečné 4. místo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Cannibals Bbaseball Šumperk - Sportovní kluby a oddíly - Šumperk - Šumperk. www.sumperk.cz [online]. [cit. 2022-05-30]. Dostupné online. 
 2. Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz [online]. [cit. 2022-05-30]. Dostupné online. 
 3. Hřiště Cannibals Baseball Šumperk [online]. [cit. 2023-03-27]. Dostupné online. 
 4. Baseballisté rozšiřují hřiště - iDnes.cz/sport. idnes.cz [online]. [cit. 2001-07-10]. Dostupné online. 
 5. Kanibalové úspěšně zabodovali v lize - Šumperský a Jesenický deník. sumpersky.denik.cz [online]. [cit. 2007-05-12]. Dostupné online. 
 6. Kanibalové uspořádali mistrovství České republiky - Šumperský a Jesenický deník. sumpersky.denik.cz [online]. [cit. 2008-10-01]. Dostupné online. 
 7. Město dá milion na baseballové hřiště - Šumperský a Jesenický deník. sumpersky.denik.cz [online]. [cit. 2008-09-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]