Campine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa

Kempen (francouzsky Campine) je bažinatá oblast, nacházející se zčásti v Belgii a zčásti v Nizozemsku. Zaujímá východní část provincie Antverpy a část provincie Limburk v Belgii a jižní část provincie Severní Brabantsko v Nizozemsku. Leží západně od Antverp a východně od Eindhovenu. Dále na východ přechází v oblast Groote Peel. Na jihu je oblast Kempen vymezena řekou Demer a na východě údolím řeky Mázy.

Oblast Kempen má málo úrodné písčité půdy, a proto se v ní nachází málo starých nebo velkých měst. Ta leží spíše na jejím okraji a patří mezi ně Hasselt, Diest, Aarschot, Lier („brána Kempenu“), Breda, Tilburg, Eindhoven, Maaseik a Maastricht. Výjimkou je v tomto ohledu město Turnhout, které bývá označováno jako hlavní město oblasti Kempen. Na západ od tohoto města se od nepaměti těžila hlína určená k výrobě cihel. To bylo jedním z důvodů, proč byl vykopán kanál z Turnhoutu do Antverp. Oblast byla řídce osídlená, a proto se v ní usazovali mniši hledající klid (mj. v Achelu, Zundertu, Postelu a Westmalle). Malá hustota osídlení však vysvětluje také přítomnost znečišťujících průmyslových odvětví, jako např. hutnictví v Balenu, Overpeltu a Molenu, jakož i výstavbu první belgické jaderné elektrárny v Molu roku 1962. Díky těžbě kempenského kamenného uhlí zvláště po druhé světové válce vznikla nová průmyslová centra jako Geel, Beringen a Genk.

Příroda je v oblasti Kempen poměrně dobře zachována. Nacházejí se zde lesy, rašeliniště, vřesoviště a pastviny, mezi nimiž se nachází několik malých měst a vesnic. Existují zde ještě četné tradiční statky, z nichž většina slouží k bydlení. Velká část kempenského dědictví je zachována ve skanzenu Bokrijk.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Campine na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]