CSS Virginia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
CSSVirginia1862.2.ws.jpg
Základní údaje Vlajka
Objednána: 1861
Zahájení stavby: 1862 (jako USS Merrimack)
Spuštěna na vodu: 8. března 1862
Uvedena do služby: 1862
Osud: Potopena vlastní posádkou 11. května 1862
Takticko-technická data
Výtlak: přibližně 3 200 t
Délka: 84 m
Šířka: 11,8 m
Ponor: 6,7 m
Pohon:
Rychlost: 9 uzlů (17 km/h)
Posádka: 320
Pancíř: Železný pancíř tloušťky 102 mm
Výzbroj: 2x 178mm
2x 152
6x 229 mm (hladkohlavňové)
2x 12liberní houfnice

CSS Virginia byl obrněnec námořnictva Konfederace z doby americké občanské války. Při stavbě lodě byl použit trup potopené americké lodě USS Merrimack.

CSS Virginia se v březnu 1862 střetla v bitvě na Hampton Roads s unionistickým obrněncem USS Monitor. Tato bitva je považována za první střetnutí obrněných lodí v historii.

Obrněné lodě v té době byly novinkou, která způsobila revoluci v povaze námořních střetnutí. Vůbec první lodí chráněnou železným pancířem se stala teprve v roce 1859 francouzská loď La Gloire.

USS Merrimack[editovat | editovat zdroj]

USS Merrimack před přestavbou na obrněnec

Když se stát Virginie odtrhl od americké unie, důležitou federální základnou na jeho území byl Gosport Shipyard v Portsmouthu, kde byly lodě i stavěny. Aby se přístav nedostal do rukou Konfederace, bylo rozhodnuto jej zničit. To se ale nepodařilo. Parní fregata USS Merrimack klesla na dno přístavu ještě než stihla zcela vyhořet.

CSS Virginia[editovat | editovat zdroj]

Po obsazení přístavu armádou Konfederace byla loď vyzvednuta a bylo rozhodnuto o její přestavbě na obrněnou loď. Byla přejmenována na CSS Virginia a byly z ní odstraněny všechny nástavby. Od čáry ponoru nahoru byla opatřena pancířem o tloušťce 102 mm. Pancéřovaná nástavba začínala těsně nad čarou ponoru a byl v ní prostor pro deset děl. Dopředu a dozadu mířil 178 mm kanón, a na obou bocích bylo po čtyřech střílnách. Konstruktéři lodi věděli o plánech Unie na postavení vlastního obrněnce, a protože děla Virginie by takovou loď nemusela ohrozit, byla loď vybavena klounem.

Pohon lodi zůstal zachován z Merrimacku, a byl poznamenán působením slané vody po zatopení lodi. Pancéřování znamenalo nárůst výtlaku, což spolehlivost pohonu dále komplikovalo.

CSS Virginia taranuje a potápí USS Cumberland
Obraz střetnutí lodé CSS Virginia a USS Monitor

Bitva na Hampton Roads[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Bitva na Hampton Roads

První den[editovat | editovat zdroj]

Bitva na Hampton Roads začala 8. března 1862 kdy CSS Virginia, v doprovodu dalších lodí, vyplula z přístavu, aby napadla lodě Unie, které prováděly jeho blokádu. V době vyplutí byli na palubě Virginie dělníci, kteří dokončovali poslední úpravy. Loď podporovaly dělové čluny CSS Raleigh a CSS Beaufort (ex Caledonia), ozbrojené původně civilní kolesové parníky CSS Patrick Henry (ex Yorktown) a CSS Jamestown a ozbrojený remonker CSS Teaser (ex York River).

Nejbližší loď Unie, USS Cumberland, byla taranována a potopena. Při svém potopení však odlomil z Virginie její kloun. Pak se Virginie dostala do souboje s vlajkovou lodí Unie, USS Congress, která se po hodinu trvajícím střetnutí a vážných ztrátách vzdala.

Ani CSS Virginia však ze střetnutí nevyšla bez poškození. Palba Cumberlandu, Congressu a pobřežní baterie Unie zničila komín a snížila už beztak malou rychlost lodě. Také byla zničena dvě z jejích děl a část pancéřových plechů byla poškozena. Kapitán Virginie pak napadl loď USS Minnesota, která najela na mělčinu a nakonec bitvu přečkala vážně poškozena. Virginia poté přerušila boj a vrátila se do přístavu, přičemž její kapitán chtěl zničit zbytek blokádních lodí následujícího dne.

Druhý den[editovat | editovat zdroj]

Té noci do pevnosti Fort Monroe připlul obrněnec Unie USS Monitor, který spěchal pomocí udržet blokádu u Hampton Roads. Následujícího dne, 9. března 1862, došlo k historicky prvnímu střetnutí obrněných lodí. Menší a obratnější Monitor byl schopen Virginii vymanévrovat a jelikož byla jeho paluba nízko nad hladinou, bylo těžké ho zasáhnout. Virginie měla zase silnější výzbroj. Žádné z lodí se však přes řadu zásahů nepodařilo svého protivníka výrazněji poškodit. Bitva tedy skončila nerozhodně, ale pro Konfederaci byla zcela jistě prohrou, protože se nepodařilo námořní blokádu přerušit.

V následujících měsících Virginie ještě několikrát vyplula, aby nalákala Monitor do střetnutí, ale k němu již nedošlo a žádná z lodí se nedostala do bitvy.

Konec Virginie[editovat | editovat zdroj]

Počátkem května 1862 navíc síly Unie dobyly nedaleký Norfolk. CSS Virginia nebyla pro svůj velký ponor schopná uniknout ani plavbou proti proudu řeky James River a pro své špatné nautické vlastnosti ani vyplout na otevřené moře. Bylo rozhodnuto loď vyhodit do povětří, aby nepadla do rukou nepřítele. Toto provedl její kapitán Roger Jones, který byl posledním, kdo plavidlo opustil. Ještě předtím však byla z lodi odvezena všechna její cenná děla. K potopení lodi došlo 11. května 1862. Loď, stojící u ostrova Crane zasáhla střelba z pobřeží, která přivedla k výbuchu muniční sklady a CSS Virginia se potopila po velké explozi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku CSS Virginia na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]