CSS Alabama

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
CSSAlabama.jpg
Základní údaje Vlajka
Typ: pomocný křižník
Jméno podle: Americký stát Alabama
Uvedena do služby: 24. srpen 1862
Osud: 19. června 1864 potopena USS Kearsarge před Cherbourgem
Takticko-technická data
Výtlak: 1 050 t
Délka: 67,1 m
Šířka: 9,65 m
Ponor: 4,25 m
Pohon: plachty
jeden parní stroj
jedna vrtule
447,5 kW
Rychlost: 13 uzlů
Posádka: 145 mužů
Výzbroj: 1 × 100liberní předovka Blakeley (163 mm)
1 × 68liberní dělo
6 × 32liberní dělo

CSS Alabama byl pomocný křižník Konfederovaných států amerických. V Konfederačním námořnictvu se řadí k nejúspěšnějším přepadovým plavidlům vůbec, potopila přes 60 lodí nepřítele. Přesto nikdy nevplula do přístavu, ovládaného Konfederací.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Loď byla postavena v loděnici bratří Lairdových v Birkenheadu jako domnělá obchodní loď Enrica. Jednalo se o plavidlo s dřevěným trupem, třemi stěžni s oplachtěním barku, vybavené parním strojem s jedním komínem a jednou vrtulí, která mohla být v případě plavby pod plachtami vytažena z vody. Stavbu zde objednal důstojník Konfederace komandér James Dunwoody Bulloch, který se staral o výstavbu Konfederačního námořnictva v Evropě. Na svou první plavbu vyplula z řeky Mersey 29. července 1862, den předtím, než vstoupilo v platnost nařízení britské vlády o zabavení této lodi.

Služba[editovat | editovat zdroj]

Jelikož loď vyplula z Británie neozbrojena, její první cesta mířila na Azorské ostrovy, kde už na ni čekala připravena děla, munice i střelný prach ze zásobovacích lodí Agrippina a Bahama. Po vyzbrojení byla loď 24. srpna 1862 slavnostně zařazena svým kapitánem Raphaelem Semmesem do stavu Konfederačního námořnictva pod jménem CSS Alabama.

První výprava Alabamy směřovala k Newfoundlandu, odtud pak zamířila podél pobřeží na jih až do Karibského moře. Cesta trvala od září do prosince 1862 a lodi se podařilo potopit 27 unijních lodí. 11. ledna 1863 se střetla přibližně 32 km jižně od Galvestonu s unijním pomocným kolesovým dělovým člunem USS Hatteras, který v následné bitvě potopila. Poté pokračovala v plavbě na jih, dostala se až k pobřeží Brazílie. 20. června 1863 ve zdejších vodách zajala unijní obchodní bark Conrad, který následně vyzbrojila a zařadila do služby jako CSS Tuscaloosa. Alabama zamířila k pobřeží jižní Afriky, odkud měla v plánu zamířit do Indického oceánu a dále do Singapuru. Jelikož ale nutně potřebovala pravidelnou údržbu a očištění od nánosů mořských korýšů, musela se vrátit do Evropy.

Dne 11. června 1864 se dostala k přístavu Cherbourg, před kterým zakotvila. O tři dny později (14. června) zde dorazila vrtulová šalupa USS Kearsarge. Jelikož kvůli neutralitě Francie nemohla Alabama vplout do přístavu a zůstat tam déle jak den (pro opravy nedostačující), rozhodla se střetnout s Kearsarge v boji. Dne 19. června zvedla kotvy a vyrazila proti svému nepříteli. Palba byla zahájena před jedenáctou hodinou dopolední. O hodinu později se začala Alabama potápět, posádku a kapitána Semmese zachránila britská loď Deerhound.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CHANT, Chris. Encyklopedie válečných lodí (1798-2006). 1. vyd. Dobřejovice: REBO Productions CZ, 2007. 320 s. ISBN 978-80-7234-556-4. Kapitola SMS Rheinland, s. 38-41. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]