Budai belső körút

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Budai belsõ körút)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budai belső körút
Sídlo firmy Matáv
Sídlo firmy Matáv
Umístění
Město I. obvod
Poloha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budai belsõ körút (česky Budínský vnitřní okruh) je třída v Budapešti.

Budai belsõ körút prochází bývalou čtvrtí Tabán a Krisztinaváros a obchází Hradní vrch v Budíně. Na severu je propojen s Peští mostem Margit híd a na jihu mostem Erzsébet híd.

Okruh je (od jihu) tvořen třídami Krisztina körút souběžně s ulicí Atilla utca, prochází okolo nádraží Déli pályaudvar, pokračuje na náměstí Széll Kálmán tér a dále pokračuje přes náměstí Széna tér třídou Margit körút.

V celé délce okruhu je provozována tramvajová trať, po které jezdí různé tramvajové linky. Na nádraží Déli pályaudvar a náměstí Széll Kálmán tér je okruh červenou linkou M2 napojen na systém metra.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SSTRÓKAY, István. A lipótmező-hüvösvölgyi villamos vasút. In: Magyar Mérnök- és Építész-Egyle Közlönye. Budapešť: [s.n.], 1900. Svazek XXXIV. S. 568. (maďarština)
  • BALÁZS, Attila. Az infrastruktúra kiepülése a kerületben 1881-tól 1932-ig. Hegyvidék. 9. 8. 2006, roč. 36, s. 4. Dostupné online. (maďarština) 
  • BALÁZS, Attila. Zugligeti villamosszerencsétlenség. Hegyvidék. 3. 11. 2009, roč. 39, čís. 21. Dostupné online. (maďarština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]