Buch der Gebrechen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Buch der Gebrechen (česky přibližně jako Kniha utrpení, či postihů apod.) a dvě knihy vyobcování (Achtbücher) jsou nejstarší historické soudní knihy z Chebu. Obsahují záznamy mj. o soudních případech, vyobcování a jejich odčinění zaplacením pokut apod. Jsou významným zdrojem informací o šlechtě a právu na Chebsku a dokumentují regionální dřinu a spory pozdního středověku.

Mezi dochovanými soudními knihami z Chebu patří další dokumenty, včetně registrů dlužníků.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Kniha utrpení i obě knihy achtů se dochovaly neúplné, v obou případech chybí několik stránek.

První z knih achtů zachycuje období let 1310 - 1390. Po zpracování archivářem Karlem Sieglem bylo možné znovu prozkoumat druhou knihu achtů z období let 1391 - 1668, která byla považována za ztracenou.

Většina achtů představovaly případy krádeží, ale také vražd a loupežných vražd či zabití. Usmířené případy byly v knize achtů označeny přeškrtnutím.

Historické souvislosti[editovat | editovat zdroj]

Vyobcování byl obzvlášť tvrdý trest, protože umožňoval zabití psance a zakazoval jeho přátelům i rodině poskytovat mu přístřeší, jídlo, pití nebo jakoukoli jinou pomoc.

S úpadkem rytířského stavu se mnoho členů rytířských rodů na Chebsku a Fojtsku vydalo na dráhu loupeživých rytířů a přepadali kupce.

Císařské výnosy umožňovaly ničení sídel loupežníků, což byla pro územní pány vítaná příležitost k rozšíření moci. Kvůli útokům na obchodníky mj. z Chebu byly roku 1352 dobyty hrady Luxburg a Epprechtstein.

Několik let po Guttenbergově sporu z roku 1380 se množství účastníků spojilo ve sporu proti Chebu, především kvůli lupu. V letech 1381 a 1382 až 1396 ohrožovali město a obchodní cesty. Obzvláště pozoruhodnou postavou je Bedřich z Neuberka. V Knize utrpení jeho zpověď na mučidlech zaplňuje několik stránek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Buch der Gebrechen na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Heinrich Gradl: Das Buch der Gebrechen am Egerer Schöffengericht. In: Archiv für Geschichte und Alterthumskunde von Oberfranken. Band 15, Heft 2. Bayreuth 1882. S. 215–274.
  • Eckard Lullies: Die Fehde der Guttenberg gegen die Vögte und die Adelsfehde gegen Eger. Kulmbach 1999. ISBN 3925162194.
  • Karl Siegl: Das Egerer Achtbuch aus der Zeit von 1310 bis 1390. In: Mitteilungen des Vereins der Geschichte der Deutschen in Böhmen. 39. Jahrgang. Prag 1901.
  • Karl Siegl: Das Achtbuch II des Egerer Schöffengerichts vom Jahre 1391 bis 1668. In: Mitteilungen des Vereins der Geschichte der Deutschen in Böhmen. 41. Jahrgang 1903.