Buď safe online

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Král a jeho spolupracovnice zvaná Julka na přednášce ve škole

Buď safe online je neziskový projekt, na kterém spolupracují influencer Jiří Král a technologická společnost Avast. Projekt vzdělává žáky základních škol v oblasti počítačové bezpečnosti.[1][2][3]

V březnu 2020 byl v rámci projektu Buď safe online představen interaktivní online kurz, který zábavnou formou učí děti, jak být na internetu v bezpečí a jak se vyhnout tam číhajícím nástrahám,[4] jako jsou činnost hackerůpočítačová kriminalita, mimo jiné tzv. phishing.

Historie projektu[editovat | editovat zdroj]

Projekt byl oficiálně zahájen v březnu 2018. Začal jako celostátní soutěž o přednášky influencera Jiřího Krále. Každý měsíc soutěžily základní školy z vybraného regionu České republiky o Královu návštěvu a jeho přednášku o internetové bezpečnosti. Během workshopu se děti učily, jak předcházet rizikům spojeným s používáním internetu a moderních informačních technologií (IT). Paralelně k tomu vznikaly vzdělávací videové tutoriály a interaktivní kanál na Instagramu.

V březnu 2020 byl v rámci projektu Buď safe online uveden interaktivní online kurz, který mohou využívat i učitelé při školní výuce. V kurzu vystupují čeští influenceři Gejmr a Alkan, kteří společně s Jiřím Králem tento vzdělávací projekt podporují. Kurz je zaměřený na prevenci v oblasti online bezpečnosti a obsahuje témata jako bezpečná komunikace a seznamování na sítích, bezpečnost v online hrách nebo podvody na webu.

Od července 2020 je online kurz Buď safe online dostupný také na Slovensku, kde projekt podporují influenceři Matěj Slažanský (zvaný Selassie) a Kelohap.[5][6]

Spolupráce a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Projekt Buď safe online má záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT) a Policie České republiky a úzce spolupracuje s Kamilem Kopeckým a projektem E-bezpečí, který je realizován „Centrem prevence rizikové virtuální komunikace“ Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

V roce 2020 podpořil projekt osvětovou kampaň, která doprovázela dokumentární film V síti, pojednávající o kybergroomingu. Témata online kurzu pak navázala na tento dokumentární film, který vytvořili Vít KlusákBarbora Chalupová.

Projekt získal také řadu ocenění včetně SDGs 2019, Effie Awards 2019 a WebTop100.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Děti na internetu. Co si myslí rodiče a jaká je pravda? Výsledky průzkumu překvapily. Aktuálně.cz [online]. 2019-11-20 [cit. 2020-10-22]. Dostupné online. (česky) 
  2. MUDROVÁ, Jana. Žákům přiblížili projekt Buď safe online. Krkonošský deník. 2019-10-25. Dostupné online [cit. 2020-10-22]. (česky) 
  3. Děti z Třemošné vědí, jak být v online světě v bezpečí. Zvítězily v regionálním kole soutěže Buď safe online. Plzeň [online]. 2019-03-08 [cit. 2020-10-22]. Dostupné online. (česky) 
  4. VACA, Jan. Film V síti doplňuje masivní kampaň. Nabídne i kurz, jak řešit nebezpečné situace online. Lupa.cz [online]. [cit. 2020-10-22]. Dostupné online. (česky) 
  5. Projekt Buď safe online má vzdelávať deti o bezpečnom správaní na internete | Bratislavské noviny. www.bratislavskenoviny.sk [online]. [cit. 2020-10-22]. Dostupné online. (slovensky) 
  6. Buď safe online. Nový projekt učí deti, ako sa bezpečne správať na internete. ahojmama.sk [online]. 2020-07-23 [cit. 2020-10-22]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]