Přeskočit na obsah

Bruno Saský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bruno Saský
Saský vévoda
Narození9. století
Úmrtí2. února 880
PohřbenHamburk
OtecLiudolf Saský
MatkaOda Billungovna
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bruno Saský (kolem 830/8402. února 880) byl saský vévoda od roku 866 až do své smrti v roce 880. Pocházel z rodu Liudolfingů.

Narodil se jako syn Liudolfa Saského, prvního historicky doloženého člena rodu Liudolfingů, a jeho manželky Ody. Zemřel 2. února 880 v bitvě proti Normanům u Lüneburského vřesoviště. Bruno je proto řazen mezi ebsdorfské mučedníky. Byl zaznamenán jak ve Fuldských letopisech, tak i například v Bratrské knize opatství Reichenau. Brunovým nástupcem v Sasku se stal jeho bratr Ota.

Ze staršího bádání je nesporné, že Liudolfingové zaujali vedoucí postavení v Sasku ve druhé polovině 9. století. Liudolf, jenž zemřel roku 866, byl již považován za „kmenového vévodu“, tento titul nosili i Bruno a jeho bratr Ota. Novější výzkumy jsou však k tomuto postoji zdrženlivější.[1] Vznik „mladšího kmenového vévodství“ v Sasku ve druhé polovině 9. století je nyní předmětem intenzivního přehodnocování.[2]

V roce 1948 byla po Brunovi pojmenována ulice v hamburském okrese Niendorf.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brun (Sachsen) na německé Wikipedii.

  1. BECHER, Matthias. Rex, Dux und Gens. Untersuchungen zur Entstehung des sächsischen Herzogtums im 9. und 10. Jahrhundert. Hussum: Matthiesen Verlag, 1996. S. 66. (německy) 
  2. ALTHOFF, Gerd. Die Ottonen. Königsherrschaft ohne Staat. Stuttgart: W. Kohlhammer GmbH, 2005. S. 25. (německy) 
  3. BAKE, Rita. Ein Gedächtnis der Stadt. Nach Frauen und Männern benannte Straßen, Plätze, Brücken. S. 689. epub.sub.uni-hamburg.de [online]. Prosinec 2017 [cit. 2021-09-07]. S. 689. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]