Bruno Saský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bruno Saský
Saský vévoda
Portrét
Narození 9. století
Úmrtí 2. února 880
Pohřben Hamburk
Otec Liudolf Saský
Matka Oda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bruno Saský (kolem 830/8402. února 880) byl saský vévoda od roku 866 až do své smrti v roce 880. Pocházel z rodu Liudolfingů.

Narodil se jako syn Liudolfa Saského, prvního historicky doloženého člena rodu Liudolfingů, a jeho manželky Ody. Zemřel 2. února 880 v bitvě proti Normanům u Lüneburského vřesoviště. Bruno je proto řazen mezi ebsdorfské mučedníky. Byl zaznamenán jak ve Fuldských letopisech, tak i například v Bratrské knize opatství Reichenau. Brunovým nástupcem v Sasku se stal jeho bratr Ota.

Ze staršího bádání je nesporné, že Liudolfingové zaujali vedoucí postavení v Sasku ve druhé polovině 9. století. Liudolf, jenž zemřel roku 866, byl již považován za „kmenového vévodu“, tento titul nosili i Bruno a jeho bratr Ota. Novější výzkumy jsou však k tomuto postoji zdrženlivější.[1] Vznik „mladšího kmenového vévodství“ v Sasku ve druhé polovině 9. století je nyní předmětem intenzivního přehodnocování.[2]

V roce 1948 byla po Brunovi pojmenována ulice v hamburském okrese Niendorf.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brun (Sachsen) na německé Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BECHER, Matthias. Rex, Dux und Gens. Untersuchungen zur Entstehung des sächsischen Herzogtums im 9. und 10. Jahrhundert. Hussum: Matthiesen Verlag, 1996. S. 66. (německy) 
  2. ALTHOFF, Gerd. Die Ottonen. Königsherrschaft ohne Staat. Stuttgart: W. Kohlhammer GmbH, 2005. S. 25. (německy) 
  3. BAKE, Rita. Ein Gedächtnis der Stadt. Nach Frauen und Männern benannte Straßen, Plätze, Brücken. S. 689. epub.sub.uni-hamburg.de [online]. Prosinec 2017 [cit. 2021-09-07]. S. 689. Dostupné online. (německy)