Brtnický hrádek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brtnický hrádek

Podvalí věže
Základní informace
Výstavba 13. století
Zánik 14. století
Stavebník neznámý
Další majitel snad Berkové z Dubé
Současný majitel Česká republika
Poloha
Adresa Hluboký důl, Brtníky, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Brtnický hrádek
Brtnický hrádek
Brtnický hrádek, Česko
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brtnický hrádek (též Hrad u Brtníků nebo Loupežnický zámek) je zaniklý skalní hrad, který stával v Hlubokém dole 2,7 km jihozápadně od vesnice Brtníkyokrese Děčín. Hrad stával na pískovcové ostrožně v nadmořské výšce asi 375 m n. m.

Po archeologickém výzkumu v roce 2003 bylo navrženo nepovažovat lokalitu za hrad, ale za útočiště.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

O hradu nemáme žádné písemné zmínky. Archeologický výzkum ukázal, že místo bylo osídleno na přelomu 13.14. století[2] a hrad pravděpodobně nebyl dokončen. Jeho funkce není známá, ale nejspíš se jednalo o vojenský opěrný bod Berků z Dubé, kteří v té době vlastnili většinu majetků na HonštejnskuŠluknovsku. V 16. století vedlo kolem hradu z Lužice několik cest, které jsou zachyceny na mapě kartografa Matyáše Oedera. V 15. století není hrad zmiňován a do současnosti se nedochoval ani původní název. Jako Loupežnický zámek se objevuje na lesnické mapě z roku 1736.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hrad dvoudílné dispozice stával na dvou skalních blocích, které od sebe, ale také od přístupové cesty, oddělovaly průrvy, které byly rozšířeny v příkopy. Na východním bloku se nacházelo předhradí, do kterého se vstupovalo po dvojici schodišť od východu. Opevnění představovala kamenná zeď, jejíž drobné zbytky se zachovaly na jihovýchodě. Do vlastního jádra se pravděpodobně vstupovalo po mostku přes druhou průrvu. Uprostřed plošiny se nachází skála o rozměrech 17 × 10 m, do níž byly vysekány základy (podvalí) patrně věžovité stavby o půdorysu 4,5 × 5 m a do níž se vstupovalo ze severu. Na jižní straně jádra je patrný žlab po další blíže neznámé stavbě.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Zbytky skalního hradu jsou dostupné po odbočce ze zeleně značené turistické trasy, vedoucí z Brtníků do Doubice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů – Dodatky 2. Praha: Libri, 2005. 164 s. ISBN 80-7277-262-7. Kapitola Hrad u Brtníků, s. 34. 
  2. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Kapitola Hrad u Brtníků, s. 176. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NEVRLÝ, Miloslav; ŠIRLO, Vladimír. Chvály Zadní země. Liberec: Alena Beňadiková - Vestri, 2002. 147 s. ISBN 80-903029-1-2. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]