Breisgau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohled na krajinu z horkovzdušného balónu

Breisgau (počeštěně Breisgavsko) je historický a přírodní region v Německu. Je vymezen na západě francouzskou hranicí na řece Rýn, na severu regionem Ortenau, na východě pohořím Schwarzwald a na jihu sousedí s Markgräflerlandem, má rozlohu okolo 4000 km². Je součástí okresů Breisgau-Hochschwarzwald a Emmendingen ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, největším městem je dvousettisícový Freiburg im Breisgau, významnými sídly jsou také Breisach am Rhein, Waldkirch a Bad Krozingen. Nejvyšší horou je Schauinsland (1284 m n. m.), krajinou protékají přítoky Rýna Elz a Möhlin.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název Breisgau je zpravidla odvozován od keltského vlastního jména Brisios, objevuje se také v označení místního germánského kmene Brisgavi, o kterém se zmiňuje ve čtvrtém století našeho letopočtu římský letopisec Ammianus Marcellinus. Ve středověku bylo Breisgau součástí Švábského vévodství, pak většinu území ovládali Habsburkové jako součást Předních Rakous a roku 1803 ho Napoleon Bonaparte připojil k Bádensku, což o dva roky později potvrdil Prešpurský mír.[1]

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Breisgau je nejteplejší částí Německa s průměrnou roční teplotou 11 °C a zhruba 1800 hodinami slunečního svitu za rok.[2] Klima umožňuje pěstování kukuřice, tabáku, ovoce a révy vinné; na svazích Tunibergu a Kaiserstuhlu se produkuje zejména Rulandské modré, Müller Thurgau a Ryzlink rýnský.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Encyclopaedia Britannica
  2. Weather.com. weather.com [online]. [cit. 2018-05-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-06-04. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]