Brazilské Jiu Jitsu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Brazilské jiu jitsu)
Skočit na: Navigace, Hledání
Trianglové škrcení v BJJ
Páčení / lámaní ruky v BJJ

Brazilské Jiu Jitsu, zkráceně BJJ, je bojové umění, úpolový sport a sebeobranný systém, který se zaměřuje na úchopy, páčení a škrcení, jež se uplatňují hlavně v boji na zemi. Umění bylo odvozeno z japonského bojového umění Kodokan judo na počátku 20. století, který se sám vyvinul z japonského ju jutsu v 19. století. Umění podporuje zásadu, že menší, slabší člověk se může úspěšně bránit proti většímu, silnějšímu útočníkovi pomocí správné techniky, především uplatňováním páčení a škrcení.

Styl boje[editovat | editovat zdroj]

Brazilské Jiu-Jitsu se zaměřuje na boj na zemi a využití pozemních technik páčení a škrcení. BJJ má zřejmě nejpropracovanější techniky pro boj na zemi ze všech bojových umění. Základní filozofií je, že většina z výhod většího, silnějšího soupeře pochází z dosahu paží a silnějších úderů, které po uchopení a následném škrcení, páčení nebo znehybnění značně zeslábnou. BJJ umožňuje širokou škálu technik uchopení, škrcení, páčení a hodů. Dokladem účinnosti tohoto systému je, že první vítěz turnajů ultimátních zápasů UFC Royce Gracie byl mistrem BJJ a své soupeře porážel na tzv. vzdání (submission). Zvládnutí BJJ je v současnosti jedním ze základů přípravy pro zápasníky smíšených bojových umění.

Technické stupně[editovat | editovat zdroj]

Modrý pásek se 3 bílými pruhy.

Pro rozlišení zkušeností a pro motivaci cvičenců existuje v BJJ systém páskování, který má původ v Judu. Nejdříve je 5 druhů barevných pásků a pak následují černé pásky s celkem 10 stupni. Na rozdíl od většiny bojových sportů se nový stupeň neuděluje zkouškami, ale rozhoduje o tom trenér na základě zkušeností jedince. V úvahu se také bere, jak dlouho daný člověk cvičí a jak často, jeho dovednosti a celkové nasazení. Nový technický stupeň udělují jen černé pásky. Některé školy navíc pro větší rozlišení rozdávají bílé proužky, které značí, jak blízko je cvičenec k vyššímu stupni. V každém technickém stupni je možno dostat až 4 bílé proužky, které se připevní na konec pásku.

Pásky pro dospělé (starší 16 let)
Bílý BJJ White Belt.svg
Modrý BJJ Blue Belt.svg
Fialový BJJ Purple Belt.svg
Hnědý BJJ Brown Belt.svg
Černý BJJ BlackBelt.svg
Pásky pro děti (mladší 16 let)
Bílý BJJ White Belt.svg
Šedý BJJ Grey Belt.svg
Žlutý BJJ Yellow Belt.svg
Oranžový BJJ Orange Belt.svg
Zelený BJJ Green Belt.svg


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]