Brave (webový prohlížeč)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brave
Brave Screenshot.png
Vývojář Brendan Eich, Marshall Rose a Brave Software
Aktuální verze Desktop Release Channel v1.11.97 (15. července 2020)
Operační systém GNU/Linux
Microsoft Windows
macOS
BSD
Android
iOS
UN*X
multiplatformní software
Vyvíjeno v JavaScript, kaskádové styly a C
Typ softwaru webový prohlížeč
Licence Mozilla Public License, version 2.0
Web brave.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brave je webový prohlížeč postavený na základě webového prohlížeče Chromium. Je zaměřený na blokování reklam a blokování stopování uživatelů. Je dostupný pro Microsoft Windows, macOS, Linux, Android a iOS. Partnerským webovým vyhledávačem je DuckDuckGo.

Iniciátorem projektu, který byl založen v roce 2016, je Brendan Eich známý jako tvůrce JavaScriptu. Projekt je napsán v C, JavaScriptu a C++. Vlastní prohlížeč je pod licencí Mozilla Public License, ale podstatně využívá i Privacy Badger a HTTPS Everywhere pod licencí GNU LGPL.

Obchodní model prohlížeče je nabízet uživatelům Brave schválené reklamy, ze kterých uživatel dostává 70% částky z toho co inzerent zaplatil za reklamu. Odměny jsou vypláceny v kryptoměně BAT[1] (ERC20 Token založený na kryptoměně Ethereum) [2]. Uživatel se také může rozhodnout jestli si odměnu nechá jen pro sebe nebo je rozdělí mezí své oblíbené webové stránky.

Aby webová stránka mohla přijímat odměny od uživatelů musí být Brave ověřený web (Brave verified). Mezi Brave ověřené webové stránky patří například The Guardian, Vimeo nebo Wikipedia.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brave (web browser) na anglické Wikipedii.

  1. KRYPTO-INFO.CZ. Basic Attention Token (BAT) - informace, kde koupit (2020). krypto-info.cz [online]. [cit. 2020-03-21]. Dostupné online. 
  2. A.S, Alza. Basic Attention Token (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) | Alza.cz. Alza [online]. [cit. 2019-11-30]. Dostupné online. (česky) 
  3. MARTIN, Nasswettr. Webfusion [online]. 2019-09-30 [cit. 2019-11-30]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]