Brave (webový prohlížeč)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brave
Brave Screenshot.png
Vývojář Brendan Eich, Marshall Rose a Brave Software
Aktuální verze 1.0.0 (13. listopadu 2019)
Operační systém Microsoft Windows
macOS
Linux
Android
iOS
Vyvíjeno v JavaScript, kaskádové styly a C
Typ softwaru webový prohlížeč
Licence Mozilla Public License, version 2.0
Web www.brave.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brave je webový prohlížeč postavený na základě webového prohlížeče Chromium. Je zaměřený na blokování reklam a blokování stopování uživatelů. Je dostupný pro Microsoft Windows, macOS, Linux, Android a iOS. Partnerským webovým vyhledávačem je DuckDuckGo.

Iniciátorem projektu, který byl založen v roce 2016, je Brendan Eich známý jako tvůrce JavaScriptu. Projekt je napsán v C, JavaScriptu a C++. Vlastní prohlížeč je pod licencí Mozilla Public License, ale podstatně využívá i Privacy Badger a HTTPS Everywhere pod licencí GNU LGPL.

Původně zamýšleným obchodním modelem bylo nabízet uživatelů místo blokovaných reklam jiné a to tak, aby za zobrazení reklam získali část odměny uživatelé, část odměny samotný projekt Brave a část odměny poskytovatelé obsahu.[1] K tomu by měla sloužit decentralizovaná platforma BAT založená na kryptoměně Ethereum.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brave (web browser) na anglické Wikipedii.

  1. BOŘÁNEK, Roman. Prohlížeč Brave chce uživatelům platit za sledování reklam. root.cz [online]. 2016-4-4 [cit. 2019-4-20]. Dostupné online. 
  2. JEŽEK, David. Prohlížeč Brave odhalil plány verze 1.0 a unikátní projekt BAT. root.cz [online]. 2018-4-20 [cit. 2019-4-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]