Brave (webový prohlížeč)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brave
Logo
Brave Browser Welcome Page.png
VývojářBrendan Eich, Marshall Rose a Brave Software
Aktuální verze1.22.71 (1. dubna 2021)
Operační systémGNU/Linux
Microsoft Windows
macOS
BSD
Android
iOS
UN*X
multiplatformní software
Vyvíjeno vJavaScript, kaskádové styly a C
Typ softwaruwebový prohlížeč
LicenceMozilla Public License, version 2.0
Webbrave.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brave je svobodný a otevřený webový prohlížeč vyvíjený společností Brave Software, založený na webovém prohlížeči Chromium. Brave je prohlížeč zaměřený na ochranu soukromí, výchozí nastavení je automatické blokování online reklamy a sledovačů webových stránek. Je dostupný pro řadu operační systémů, např. Microsoft Windows, macOS, Linux, Android či iOS. Partnerským webovým vyhledávačem je DuckDuckGo.

Iniciátorem projektu, který byl založen v roce 2016, je Brendan Eich známý jako tvůrce JavaScriptu. Projekt je napsán v C, JavaScriptu a C++. Vlastní prohlížeč je pod licencí Mozilla Public License, ale podstatně využívá i Privacy Badger a HTTPS Everywhere pod licencí GNU LGPL.

Do srpna 2016 společnost obdržela nejméně 7 milionů USD andělských investic od společností poskytujících rizikový kapitál, včetně zakladatelského fondu Petera Thiela, Propel Venture Partners, Pantera Capital, Foundation Capital a Digital Currency Group.[1]

Obchodní model prohlížeče je nabízet uživatelům Brave schválené reklamy, ze kterých uživatel dostává 70% částky z toho co inzerent zaplatil za reklamu. Reklamní síť Brave Ads byla spuštěna v listopadu 2019. Mezi klienty reklam patřili partneři společnosti jako Vice, Home Chef, ConsenSys, eToro a další.[2] Odměny jsou vypláceny v kryptoměně BAT[3] (ERC20 Token založený na kryptoměně Ethereum)[4]. Uživatel se také může rozhodnout jestli si odměnu nechá jen pro sebe nebo je rozdělí mezí své oblíbené webové stránky.

Aby webová stránka mohla přijímat odměny od uživatelů musí být Brave ověřený web. Mezi Brave ověřené webové stránky patří například The Guardian, Vimeo nebo Wikipedia.[5]

V listopadu 2020 společnost Brave uvedla, že má 20 milionů uživatelů měsíčně a jeden milion uživatelů denně aktivních.[6] V říjnu 2020 se Brave stal nejlépe hodnoceným prohlížečem v obchodě Google Play.[7]

V lednu 2021 společnost Brave integrovala Ecosia jako jednu ze svých možností vyhledávače. V březnu 2021 Brave získal Tailcat, vyhledávač vyvinutý společností Cliqz.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brave (web browser) na anglické Wikipedii.

  1. Brave, the ad-blocking browser from former Mozilla CEO, grabs $4.5 million [online]. TechCrunch [cit. 2021-05-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. The Brave browser launches ads that reward users for viewing [online]. TechCrunch [cit. 2021-05-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. KRYPTO-INFO.CZ. Basic Attention Token (BAT) - informace, kde koupit (2020). krypto-info.cz [online]. [cit. 2020-03-21]. Dostupné online. 
  4. A.S, Alza. Basic Attention Token (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) | Alza.cz. Alza [online]. [cit. 2019-11-30]. Dostupné online. (česky) 
  5. MARTIN, Nasswettr. Webfusion [online]. 2019-09-30 [cit. 2019-11-30]. Dostupné online. (česky) 
  6. CIMPANU, Catalin. Brave becomes first browser to add native support for the IPFS protocol. ZDNet [online]. [cit. 2021-05-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Blockchain browser Brave makes push to reward content makers and YouTubers [online]. TechCrunch [cit. 2021-05-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. BRAVE. Brave acquires search engine to offer the first private alternative to Google Search and Google Chrome on both mobile and desktop. Brave Browser [online]. 2021-03-03 [cit. 2021-05-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]