Brandýs (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brandýs
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Sloh renesanční
Výstavba kolem r. 1550
Zánik 1935 a 1953
Stavebník neznámý
Další majitelé Piastovci, Habsburkové, Wettinové
Poloha
Adresa Alšova ulice, Český Těšín, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Brandýs (zámek)
Brandýs (zámek)
Brandýs (zámek), Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Brandýs stával v obci Brandýs (od roku 1771 č.p. 9), dnes se jedná o Český Těšín. [1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Renesanční zámek si v polovině 16. století jako letní sídlo nechali vystavět těšínská knížata z rodu Piastovců. Po vymření Piastovců připadlo knížectví českému králi Ferdinandovi III. On, ani jeho potomci, však o knížectví nejevili zájem. V roce 1608 byla na zámku Těšíně Adamem III. Václavem, knížetem Těšínským a z Velkého Hlohova vyhotovena darovací listina. [2]

Roku 1722 postoupil Karel VI. panství vévodovi Leopoldovi Lotrinskému, jenž zřídil samostatnou těšínskou komoru, která sídlila v zámku v Brandýse. Po jeho smrti v roce 1731 knížectví získal František Štěpán Lotrinský, římský císař a manžel Marie Terezie. Dalším vlastníkem byl Josef II., který jej prodal své matce. Za vlastnictví Habsburků byl přestavěn ve stylu baroka. Marie Terezie knížectví postoupila své dceři Marii Kristině, manželce saského krále Alberta III. Po její smrti panství získal její manžel. Albert jako první z majitelů po vymření Piastovců pobýval v Těšíně, o zámek však ani on nejevil zájem. V této době zámek sloužil pro administrativu panství. V roce 1918 zámek vlastnil stát a později jej vlastnilo město Český Těšín. Poté přešel do soukromých rukou a jeho stav se horšil. První část zámku byla zbořena v roce 1935, zbytek v roce 1953, ačkoliv je jednalo o nejstarší památku Českého Těšína.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DIGITÁLNÍ KNIHOVNA MSK. Vlastenecké putování po Slezsku. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. ADAM VÁCLAV DARUJE VÁCLAVOVI VELIŠINSKÉMU. Digitální archiv ZA v Opavě. digi.archives.cz [online]. [cit. 2018-06-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]