Brad Dexter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brad Dexter
Narození 9. dubna 1917
Goldfield
Úmrtí 11. prosince 2002 (ve věku 85 let)
Rancho Mirage
Příčina úmrtí emfyzém
Místo pohřbení Desert Memorial Park
Národnost Srbové
Manžel(ka) Peggy Lee (1953)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Brad Dexter, rodným jménem Boris Michel Soso;[1] armádní umělecký pseudonym Barry Mitchell, (9. dubna 1917 v Goldfield, Nevada, USA - 12. prosince 2002 v Rancho Mirage, Kalifornie, USA) byl americký herec a producent srbského původu. Jeho nejznámější rolí se stala postava zlatokopa Harryho v americkém westernu Sedm statečných.

Dexter se narodil v Goldfieldu v Nevadě jako druhý ze tří synů srbským přistěhovalcům. Rodiče Marko a Ljubica Šošo pocházeli z dnešní Bosny a Herzegoviny a srbština byla Dexterův první jazyk.[2][3]

S herectvím začal během 2. světové války, kdy sloužil v americkém letectvu v jeho armádním uměleckém souboru. Díky tomu vystupoval v armádním propagačním snímku Okřídlené vítězství, což byla jeho vůbec první filmová role. Po válce se herectví věnoval nadále jakožto klasický činoherní herec. Jeho první větší civilní filmová role se dostavila v roce 1950 ve snímku Asfaltová džungle. Díky své vysoké atletické postavě hrál velice často drsné muže (pistolníky, padouchy a zločince) jakož i různé dobrodruhy. V roce 1960 si zahrál v legendárním snímku Sedm statečných, kde ztvárnil jednoho ze 7 statečných, zlatokopa Harryho. V 70. letech se především věnoval práci v amerických televizních seriálech, v druhé polovině 70. let však herectví zanechal definitivně a věnoval se pouze producentské činnosti. Výjimku pak tvoří jeho účinkování v jugoslávsko-americkém snímku Tajemství klášterní rakije z roku 1988, což byla jeho úplně poslední role.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ancestry Library Edition [online]. [cit. 2018-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Brad Dexter, 85; Sinatra Pal Often Played Villains [online]. LA Times. Dostupné online. (anglicky) 
  3. "Myth #93: So Who Was Actor Brad Dexter Anyway? by Guy Rocha, Former Nevada State Archivist" Archivováno 16. 12. 2016 na Wayback Machine, nsla.nv.gov (PDF); accessed October 9, 2016.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]