Boulevard Anspach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boulevard Anspach
Pohled směrem k náměstí de Brouckère
Pohled směrem k náměstí de Brouckère
Umístění
Město Brusel
Poloha
Napojené ulice Place Fontainas - Fontainasplein
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boulevard Anspach (nizozemsky Anspachlaan) je jedna z hlavních tříd v centrální části Bruselu. Protíná centrum v severojižním směru a spojuje jej s městským okruhem. Svůj název má podle primátora města z 19. století, Julese Anspacha (1829 - 1879). Patří k nejrušnějším a nejznámějším bruselským bulvárům; prochází přes náměstí de Brouckère a vede kolem historické budovy bruselské burzy. Ze severní strany ve svém směru pokračují dvě třídy: Boulevard Emile Jacqmain a Boulevard Adolphe Max, Z jižní strany přechází v Boulevard Maurice Lemonnier.

Široký městský bulvár byl vybudován v letech 1868 - 1871 poté, co byla říčka Senne převedena do podzemí, čímž se uvolnila nová stavební plocha. Tramvajová trať vedená prostředkem třídy byla v 70. letech převedena do podzemí. V současné době je silnice upravena jako šestiproudá dopravní tepna; část procházející centrem od náměstí de Brouckère až po Bourse byla v roce 2015 uzavřena pro dopravu a slouží jako pěší zóna.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na portálu vldbrussel.be (francouzsky). www.vldbrussel.be [online]. [cit. 2015-11-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-22. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]