Botulismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Botulismus
Botulism1and2.JPG
Klasifikace
MKN-10 A05.1
Klinický obraz
Průběh akutní
Postižený systém nervový
Minimální inkubační doba 6 h
Maximální inkubační doba 10 d
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Botulismus (z latinského botulus, „klobása“) je intoxikace (otrava) botulotoxinem, jedem produkovaným bakterií Clostridium botulinum. Je to zřídka se vyskytující, ale velmi vážné paralytické onemocnění. Bakterie C. botulinum je grampozitivní obligátně anaerobní sporulující tyčinka. Botulotoxin je jedním z nejsilnějších známých jedů – již přibližně jeden mikrogram je pro člověka smrtelný. Botulotoxin, resistentní k trávení, je snadno vstřebatelný střevní sliznicí. Po těle je rozváděn krví a lymfou, případně i podél nervů. Jako neurotoxin blokuje funkci nervů a vede k postupnému ochrnutí svalstva (včetně dýchacího) a smrti udušením za plného vědomí.

Příznaky[editovat | editovat zdroj]

Intoxikace botulotoxinem vede k blokádě neuromuskulárních plotének periferního nervového systému tím, že pozastavuje syntézu a uvolňování neuromediátoru acetylcholinu. Nedojde tedy k přenosu vzruchu do svalu. Na začátku bývají přítomny pocení, zvracení a bolesti břicha. Postižení nervových vláken se navenek projeví jako periferní obrny okohybných svalů a očních víček (ptóza víček), špatným zaostřováním, dále pak jako paralýzy horních končetin, dolních končetin a jiných svalů. Časté je špatné polykání a ztížená artikulace. Postižení se týká také vegetativních nervů, které se projeví suchem v ústech, někdy zácpou (zástava střevní peristaltiky) a poruchami močení. Projevuje se únava a vyčerpání. Sníženy jsou i reflexní děje. Nakonec jsou zasaženy životně důležité dýchací svaly, zejména bránice. Smrt nastává udušením za plného vědomí, neboť vědomí a citlivost zůstávají nezměněny.

Typy botulismu[editovat | editovat zdroj]

Existují tři hlavní druhy botulismu:

  • Kojenecký botulismus (též střevní botulismus) způsobovaný požitím spor C. botulinum, které pak rostou v střevech kojenců a uvolňují toxin. Zdrojem bývá med.
  • Potravinový botulismus (alimentární botulismus) je způsobován požitím potravin obsahujících botulotoxin.
  • Ranný[1] botulismus je nejméně častý a způsobuje ho toxin tvořený v ráně infikované bakterií C. botulinum. Častý u narkomanů.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Všechny formy botulismu mohou být smrtelné a vždy vyžadují okamžitou lékařskou péči. Botulismus z potravin může být extrémně nebezpečný pro veřejné zdraví, protože z jednoho kontaminovaného zdroje se může otrávit větší množství lidí. Terapie se musí zahájit včas antitoxinem, který je buď homologní (proti jednomu typu toxinu) nebo polyvalentní (proti více typům toxinů). Polyvalentní je méně účinný, rozhoduje včasnost podání. U těch, kteří otravu přežijí, dochází k úpravě stavu do 6–8 měsíců, jen co se týče svalů, vegetativní poruchy jako zácpy a ztížené močení apod. nadále přetrvávají. Člověk se cítí i nadále celkově slabý.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Botulism na anglické Wikipedii.

  1. Velký lékařský slovník online [online]. Maxdorf [cit. 2019-01-10]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Clostridium Botulinum In The Food Chain, By Dr. Rhodri Evans, Department of Industrial Microbiology, University College, Dublin, Belfield, Dublin 4. Published in Hygiene Review 1997, under the auspices of The Society of Food Hygiene Technology.
Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost žádných informací v žádném článku. V případě potřeby vyhledejte odpovídajícího odborníka!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.