Borůvka (rozhledna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rozhledna Borůvka
Rozhledna Borůvka
Rozhledna Borůvka
Základní informace
Konstrukcedřevěná, železné prvky
Kóta paty460 m n. m.
Rok vzniku2005
StátČeskoČesko Česko
KrajPardubický kraj
Souřadnice
Map
Technické informace
Výška stavby18,5 m, vyhlídka v 15 m
Počet schodů75
Stavpřístupná v otvírací dobu
Poznámka
turistická známka č.1204
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Borůvka je název rozhledny postavené u obce Hluboká na Chrudimsku.

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

Tato rozhledna je jednou ze tří rozhleden, které byly postaveny sdružením obcí mikroregionu Toulovcovy maštale v letech 2003–2005. Přístupná je od 4. června 2005. Svou konstrukcí se vymyká běžnému vzhledu a provedení rozhleden a patří k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám svého druhu v širokém okolí. Název je odvozen od jména návrší, kterému se říká Borek nebo Na Borůvčí. Celková výška rozhledny je 18,5 m. Vyhlídková plošina je umístěna v 15 metrech a umožňuje kruhový výhled do krajiny na rozmezí České tabule a Českomoravské vrchoviny.

Rozhledna je přístupná od silnice z Perálce do Hluboké. Vstupné je 10–20 Kč. V jejím sousedství je přírodní park Údolí Krounky a Novohradky.[1]

Stavební a technické údaje o rozhledně[editovat | editovat zdroj]

Rozhledna Borůvka patří svým technickým provedením a zvláštní konstrukcí k jedněm z nejzajímavějších rozhleden v České republice. Architektem projektu byl pan Ing. Martin Novák, o projekt a statiku se postaral pan Ing. Antonín Olšina. Celkové investiční náklady činily 580 tis. Kč, hlavním investorem bylo Sdružení obcí Toulovcovy Maštale a celý projekt byl realizován za finanční podpory Pardubického kraje. Provoz pak byl zahájen v červnu 2005. Od května 2008 je ve vrcholové části rozhledny instalována webová kamera. Záběr z webové kamery je k dispozici na internetových stránkách mikroregionu Maštale.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. POHORECKÝ, Vladimír. Tipy na výlet po rozhlednách a starých hradech (5). Praha: Radioservis a.s., 2007. ISBN 978-80-86212-00-5. Kapitola Rozhledna Borůvka, s. 10. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]