Bobolice (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bobolice
Poloha
AdresaBobolice, PolskoPolsko Polsko
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památkyR/447/55, 415/60 a 100/76/A
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bobolice jsou královský hrad původně postavený v polovině čtrnáctého století.[1] Nachází se nad vesnicí Bobolice (okres Myszków, Slezské vojvodství) v Krakovsko-čenstochovské juře na tak zvané Stezce orlích hnízd (Szlak Orlich Gniazd) v jižním Polsku. Hrad byl postupně přestavován, ale zbyly z něj pouhé trosky.[2] Nyní po náročné rekonstrukci je oblíbeným cílem turistů.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad Bobolice

Královský hrad v Bobolicích nechal postavit polský král Kazimír Veliký, pravděpodobně kolem roku 1350–1352. Hrad měl chránit místní panství a bránit Malopolsko před vpády ze Slezska, které v té době patřilo české koruně. Hrad patří do skupiny pevností známých jako Orlí hnízda.

V roce 1370 tehdejší polský král Ludwik Węgierski daroval hrad svému příbuznému Władysławovi Opolczykovi, který v roce 1379 předal hrad svému dvořanovi Andrzejovi Schónymu z Barlabás (známého jako Andrzej Węgier), který z hradu udělal loupežnou pevnost. Král Władysław Jagiełło tuto loupežnou praxi ukončil a v roce 1396 začlenil hrad zpět do královského panství. Pak vlastnictví hradu prošlo řadou změn. Během občanské války v roce 1587 byl hrad dobyt armádou uchazeče o polskou korunu Maximiliána III. Habsburského a poté byl hrad vážně poškozen.

V roce 1657 Švédové pod vedením generála Müllera hrad opět vážně poškodili a v roce 1661 byl hrad opuštěn definitivně a začal se rozpadat. V 18. století byl hrad obýván jen částečně, soupis inventáře hradu z roku 1700 ukazuje na jeho špatný stav. Navzdory pokusům o záchranu hrad chátral stále více a více. V 19. století byl v suterénu hradu nalezen poklad a lovci pokladů dokončili zbytek ničení. Po druhé světové válce byly hradní zdi částečně zbourány a byly použity k výstavbě silnice spojující Bobolice s Mirówem.

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

Na konci 20. století se rodina Laseckých – současní majitelé hradu – chopila výzvy přestavět hrad. Na žádost zástupců rodiny – senátora Jarosława Laseckého a jeho bratra Dariusze Laseckého – byly provedeny archeologické, zajišťovací a stavební práce za pomoci polských vědců a odborníků. V červnu 2011 se informace o rekonstrukci hradu objevily ve světových médiích. Oficiální otevření hradu po dvanácti letech práce se uskutečnilo 3. září 2011. U příležitosti otevření hradu prezident Polské republiky Bronisław Komorowski, maršálek Sejmu a předseda vlády poslali své blahopřejné dopisy. Rekonstrukce byla dokončena navzdory nedostatku jakýchkoli plánů, náčrtů nebo výkresů hradu. Při stavbě byly použity pouze tradiční materiály (zejména vápenec) a byla také vyvinuta speciální malta. Samotná rekonstrukce vzbudila a stále vzbuzuje kontroverze a kritiku z různých kruhů. V blízkosti rekonstruovaného hradu byl postaven hotel s restaurací.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Hrad se nachází na strmém, skalnatém kopci (360 m nad mořem). Rekonstrukce byla provedena do tvaru podobného stavu v 16. století. Jeho tvar byl vytvořen na základě dochovaných ruin s využitím znalostí historiků a archeologů. Současný hrad tvoří dvoupatrová obytná budova s válcovou věží, střecha hradu je pokryta černými taškami. K hradu vede padací most přes suchý příkop a celý je obklopen hradbami s cimbuřím z místního bílého vápence. Zařízení hradu je označováno jako Disneyland a odborníci poukazují na nedostatek zachovaných zdrojů týkajících se bývalého vzhledu hradu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zamek v Bobolicach na polské Wikipedii.

  1. Zamek Bobolice, Jura Krakowsko-Częstochowska, Orle Gniazdo, zamek, zamek rycerski, fortyfikacja, szlak orlich gniazd,zamek, zamkowy plac, zamkowy turniej, zamki, ruiny, jura, krakowska, częstochowska, lasecki, laseccy, zamek zbójecki, legendy, Mirów, skarb, orle gniazda, rycerz, zamkowe ruiny, ¶redniowieczny zamek, ¶redniowiecze, warownia, system warowni, schoeny, Laseccy. web.archive.org [online]. 2011-10-04 [cit. 2021-07-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-10-04. 
  2. CIZEK, Hrady cz s r o Jiri. Hrad Bobolice. www.hrady.cz [online]. [cit. 2021-07-20]. Dostupné online. 
  3. S.R.O, Turistika cz. Hrad Bobolice. www.turistika.cz [online]. [cit. 2021-07-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]