Božena Dobešová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Božena Dobešová
Narození2. října 1914
Stochov
Úmrtí28. listopadu 1990 (ve věku 76 let)
Povolánísportovní gymnastka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Sportovní gymnastika na LOH
stříbro 1936 Berlín družstva

Božena Dobešová (2. října 1914, Stochov28. listopadu 1990) byla československá sportovní gymnastka, držitelka stříbrné medaile v soutěži družstev žen z LOH 1936 v Berlíně a zlaté medaile v soutěži družstva žen na Mistrovství světa v Praze v roce 1938.

Život[editovat | editovat zdroj]

Od února 1922 žila s rodiči v Bílovicích nad Svitavou. V roce 1939 se provdala, užívala příjmení Kalová.

Sportovní kariéra a činnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1932 v rámci IX. Všesokolského sletu v Praze se jako dorostenka zúčastnila závodu „Obecného ve vyšším oddílu“ a získala 6. místo ze 186 závodnic. V roce 1934 po medailovém úspěchu na „Mezisletových závodech“ v Prostějově a „Obecných závodech žen“ v Praze se zařadila do reprezentačního družstva ČOS a účastní se mezinárodních závodů v Sofii v Bulharsku.

V roce 1935 vybojována účast v zájezdu ČOS do Bruselu v Belgii při příležitosti Světové výstavy. Odtud pokračovali do Francie na mezinárodní závody v Clermont-Ferrant. Československo zvítězilo, i muži. Zúčastnili se slavnostního vystoupení v Saint Nazaire. V roce 1936 na Mezinárodních závodech v Lublani v Jugoslávii získává druhé místo. Berlín LOH 1936 stříbrná medaile v soutěži družstev žen.

V roce 1937 „Na přeborech žen ve dvanáctiboji“ ČOS v Praze získala čtvrté místo. Vše proběhlo v jednom dni. Vybojovala účast na „Tělovýchovné slavnosti“ francouzských Sokolů v Paříži i účast na mezinárodních závodech v Jugoslávii, Novi Sad, „Svaz slovanského Sokolstva“, získala páté místo. Zúčastněné státy: Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Československo.

V roce 1938 vybojována účast ve družstvu na „Mistrovství světa“ v Praze, získává zlatou medaili ve družstvu žen. V roce 1939 v červnu udělena medaile hlavního města Prahy I. stupně – zlatá.

Po válce užívala jména Božena Kalová–Dobešová. V roce 1946 získala šesté místo na přeborech žen ČOS v Praze ze 60 závodnic.

V roce 1947 první místo na přeborech žen ČOS v Praze první místo ze 114 závodnic. Vybojována účast na propagační zájezd ČOS na pozvání americké Obce sokolské. Exhibiční vystoupeni v Londýně družstva žen i mužů. Do Ameriky odjeli lodí Queen Elisabeth z přístavu South Hampton. Vystupovali v New Yorku. Hlavní bylo vystoupení družstev na sletu amerického Sokolstva v Chicagu. Zájezd trval od 28. 5. 1947 do 10. 8. 1947.

V roce 1948 na Přeborech žen ČOS získává Zlatou ratolest – druhé místo. V roce 1949 druhé místo na Přeborech ČOS v Praze. Získává zlatou lipovou ratolest. Na Mezinárodních závodech ČOS a Bulharska v Sofii vybojovala první místo a zlatou medaili.

Ve svých 35 letech ukončila ze zdravotních důvodů závodní činnost. Celý svůj život byla také členem dramatického odboru TJ Sokol. Vedla pak tenisovou školu a oddíl sportovní gymnastiky. Náčelnicí TJ Sokol byla celkem 12 let, politicko-výchovný pracovník 5 let. Obdržela vyznamenání „Za zásluhy a rozvoj čs. tělovýchovy a sportu“ a „Za budování sjednocené tělovýchovy“. Je členkou Československého klubu olympioniků. TJ Sokol při příležitosti 90 let založení jí udělil „Pamětní plaketu“. Od roku 1988 se stala držitelkou stříbrného olympijského odznaku s právem jej nosit z rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru. Předával jej J. A. Samaranch i dalším našim olympionikům: V. Čáslavská, E. Bosáková, L. Daněk, manželé Zátopkovi a další, ve Sjezdovém paláci v Praze.

Božena Dobešová zemřela 28. listopadu 1990 v Bílovicích nad Svitavou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FROLÍK, František. Osobnosti Kladenska s ukázkami jejich rukopisů. 1. vyd. Nové Strašecí: Jiří Červenka - Gelton, 2015. 281 s. ISBN 978-80-88125-00-6. Kapitola Božena Dobešová–Kalová, s. 263. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]