Boží milosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Boží milosti

Boží milosti je české velikonoční, případně masopustní, cukroví z těsta složeného z hladké mouky, másla, žloutků, citrónové kůry, smetany a bílého vína, které se následně smaží, tradičně na sádle, a pak obaluje v moučkovém cukru.[1][2][3] Objevuje se již v díle Magdaleny Dobromily Rettigové, kde je uveden také recept na růžové koblihy (Rosenkapfen) ze stejného těsta ve tvaru růžiček ozdobených zavařeným rybízem a višní.[4]

Podobné cukroví se připravuje také ve Skandinávii. Dánsky a islandsky se nazývá klejne, zatímco švédsky klenät, a tyto názvy vychází z výrazu klenodium „klenot, malá věc velké hodnoty“. V Norsku se nazývá fattigmann „chudý člověk“, přičemž stejný význam může mít i švédské klenät. Podle norského receptu se připravují z mouky, cukru, šlehačky, vajec, brandy a kardamomu. Těsto se krájí do tvaru diamantů a smaží v horkém sádle.[5] Podobné jsou také španělské churros z odpalovaného těsta smažené v oleji.[1] V Polsku jsou známy zase chruściki připravované o masopustu a v Spojených státech angel wings „andělská křídla“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kluci v akci: boží milosti [online]. Česká televize [cit. 2022-11-16]. Dostupné online. 
  2. Boží milosti [online]. Apetit [cit. 2022-11-16]. Dostupné online. 
  3. Velikonoční boží milosti podle staré kuchařky [online]. Kuchařka pro dceru [cit. 2022-11-16]. Dostupné online. 
  4. HAVEL, Petr. Tradice pečení božích milostí je dlouhá. Recept měla už Rettigová [online]. Vitalia [cit. 2022-11-16]. Dostupné online. 
  5. NOTAKER, Henry. Food Culture in Scandinavia. [s.l.]: Greenwood Press, 2009. Dostupné online. ISBN 978-0-313-34922-5. S. 153–154.