Přeskočit na obsah

Bitva u Mezőkeresztese

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Mezőkeresztese
Vyobrazení bitvy z tureckého manuskriptu
Vyobrazení bitvy z tureckého manuskriptu

Trváníkonec října 1596
Místonedaleko města Mezőkeresztes v dnešním severním Maďarsku
Souřadnice
Výsledeknečekané vítězství Turků
Strany
Osmanská říše Habsburská monarchie a Sedmihradsko
Velitelé
Mehmed III., velkovezír Damat Ibrahim Paša Maxmilián III. Habsburský, Zikmund Báthory

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Mezőkeresztese (nebo jen Bitva u Keresztese, maďarsky Mezőkeresztesi csata) byla bitva, která se odehrála na konci října 1596 mezi tureckými vojsky na jedné straně a armádami Habsburské monarchie a Sedmihradska na straně druhé v blízkosti města Mezőkeresztes v dnešním severním Maďarsku. Bitva skončila nečekaným vítězstvím Turků.

Pozadí bitvy

[editovat | editovat zdroj]

V létě 1596 dobyly hlavní síly turecké armády po obléhání Eger. Císařská armáda, které veleli Maxmilián III. A Zikmund Báthory, vyrazila dobýt město zpět. Osmanským vojskům veleli Mehmed III. a velkovezír Damat Ibrahim Paša. Obě armády se setkaly u města Mezőkeresztes. Osmanská vojska byla vyčerpána několikadenním pochodem a dlouhým obléháním města. Síly Habsburské monarchie a Sedmihradska čekaly v předem připravených polních opevněních kolem zřícenin starého kostela. Během prvního dne bojů se podařilo habsburským vojskům odrazit všechny osmanské útoky. Po protiútoku habsburských vojsk Turci spolu se svým velitelem začali utíkat houfně z bojiště. Císařští vojáci začali rabovat jejich tábor. To využila tatarská jízda a podnikla rozhodný protiútok. Císařské vojsko bylo naprosto dezorganizované a nedokázalo útok odrazit.

Bylo to jediné velké vojenské střetnutí obou stran během takzvané patnáctileté války a první významná bitva na území střední Evropy po bitvě u Moháče. Turci tuto bitvu co do významu přirovnávají právě k vítězství u Moháče.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bitka pri Mezőkeresztesi na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]