Bitva o Alamo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Bitva u Alama)
Skočit na: Navigace, Hledání
Bitva o Alamo
Konflikt: Texaská revoluce
Alamo v roce 1854
Alamo v roce 1854
Trvání: 23. února - 6. března 1836
Místo: poblíž San Antonio, Texas
Výsledek: vítězství Mexika
Strany
MexikoMexiko Vlajka Texaské republikyTexaská republika
Velitelé
Antonio López de Santa Anna William Travis
James Bowie

Síla
2400 bojovníků 182 - 260 vojáků
Ztráty
400 - 600 mrtvých a raněných 180 - 258 mrtvých a raněných

Bitva o Alamo (23. února – 6. března 1836) se odehrála poblíž dnešního města San Antonio. Byla jednou z nejvýznamnějších bitev Texaské revoluce, během níž se Texas odtrhl od Mexika. Na konci února roku 1836 byla bývalá misie Alamo obsazena posádkou cca 100 mužů, kteří se po třináct dní bránili několikatisícové přesile mexických jednotek vedených prezidentem Antoniem Lópezem de Santa Anna. Všichni obránci Alama při jeho obraně padli. Pro Američany se Alamo stalo symbolem heroického odporu. V současností je jednou z nejnavštěvovanějších turistických lokací v Texasu.

Jednání před bitvou[editovat | editovat zdroj]

Mexický velitel navrhl Texasanům možnost vzdát se bez boje, což byl bezesporu ze strany Santa Anny zajímavý strategický manévr. Velitel amerických sil William Travis si vzal čas na promyšlení, načež udělal na náměstí pevnosti čáru. Všechny muže postavil na jednu stranu s tím, že kdo chce bránit a doufat v pomoc texaské armády Sama Houstona, ať překročí na druhou stranu. Podle jedné z verzí čáru přešli všichni kromě jistého Francouze, který zažil Napoleonovu invazi do Ruska. Dotyčný voják odmítl bránit pevnost a v noci unikl z Alama. Travis poslal těsně před bitvou kurýra k Houstonovi, který ovšem nemohl nijak pomoct. I přes Houstonův nesouhlas se vydala skupinka 320 amerických vojáků na pochod, během kterého byla přepadena a zcela zničena.

Průběh bitvy[editovat | editovat zdroj]

Santa Anna zahájil hlavní útok 6. března 1836 kolem půl šesté ráno. Nejprve se Američanům dařilo odrážet Mexičany, zvrat nastal ve chvíli kdy padl velitel William Travis a další vysocí představitelé – Jim Bowie a Davy Crockett. Po hodině bitvy byla obrana Alama zlomena.

Výsledek[editovat | editovat zdroj]

Zanedlouho do Alama přišel i sám Antonio López, jemuž se nabídl žalostný pohled – okolo 150 mrtvých Američanů leželo na 1 250 padlých Mexičanů. O pár dní později se generál Houston vydal proti Lópezovi, na kterého narazil 21. dubna 1836 u San Jacinta. Ačkoli měl López převahu, bitva trvala pouhých 18 minut a na jejím konci na zemi leželo 360 zabitých Mexičanů, 208 zraněných a 730 zajatých. Americké ztráty činily pouhých devět mrtvých.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Alamo na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]