James Bowie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James Bowie
Jimbowie.jpg
Narození 10. dubna 1796
Logan County
Úmrtí 6. března 1836 (ve věku 39 let)
Alamo Mission in San Antonio
Příčina úmrtí zabitý v boji
Příbuzní Rezin Bowie (sourozenec)
Podpis James Bowie – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Bowie (10. března 1796 Kentucky6. března 1836 Alamo) byl americký dobrodruh, účastník Texaské revoluce. Pocházel z farmářské rodiny, která se z Kentucky přestěhovala do Louisiany, a živil se převážně pozemkovými spekulacemi a obchodováním s otroky.

Dne 19. září 1827 se ve Vidalii zúčastnil souboje zvaného Sandbar Fight, v němž zabil místního šerifa Norrise Wrighta. Použil při tom speciální dlouhý soubojový nůž, který podle něj dostal označení Bowie knife a stal se důležitou výbavou amerických hraničářů.[1] Od roku 1830 žil v Texasu, který byl tehdy součástí Mexika, a sloužil u Texas Rangers. Patřil k vůdčím postavám anglosaských osadníků, kteří se roku 1835 vzbouřili proti centrální vládě generála Santa Anny. Velel texaským milicím v bitvě u Concepciónu 28. října 1835, v níž porazily mexickou armádu. V únoru 1836 se skupinou povstalců obsadil misii Alamo, kterou následně obklíčily vládní jednotky. Po třinácti dnech bojů Bowie 6. března dopoledne padl a misie byla obsazena.

Po smrti se Bowie stal americkým národním hrdinou, je po něm pojmenováno město Bowie v texaském Montague County, o jeho osudech vznikl televizní seriál The Adventures of Jim Bowie. Rockový zpěvák a skladatel David Bowie (vlastním jménem David Robert Jones) přijal Bowieho příjmení jako umělecký pseudonym.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Time4men Dostupné online
  2. Má ulice nést jméno Davida Bowieho? Austin žije sporem o název bulváru Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]