Přeskočit na obsah

Besné (potok)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Besné
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Délka toku5,2 km
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Trenčínský kraj)
Úmoří, povodí
Černé moře, Dunaj, Váh
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Besné je potok v Horním Pováží, v severní části okresu Považská Bystrica. Je to levostranný přítok Marikovského potoka, měří 5,2 km a je tokem IV. řádu.

Pramen[editovat | editovat zdroj]

Pramení v Javorníkách, na jihovýchodním svahu Orgoňové Kýčery (959,8 m n. m.) v nadmořské výšce cca 770 m n. m.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Od pramene teče na horním toku nejprve jihojihovýchodním směrem, následně vytváří oblouk prohnutý na východ a zleva přibírá přítok pramenící severozápadně od kóty 766,4 m n. m., kde protéká osadou Abovce. Dále pokračuje severojižním směrem podél osad Bracinovci, Hluškovci, Cabajovci a u osady Šulavovci přibírá nejprve zleva přítok ze severoseverozápadního svahu Tisové (732,9 m n. m.), pak zprava přítok ze severovýchodního svahu vrcholu Potůček (692,8 m n. m.). Dále vytváří velký oblouk směřující na východ, protéká jednotlivými osadami místní části Besné, kde poblíž osady Mačkovci přibírá levostranný přítok z jihozápadního svahu Tisové, poblíž sousední osady Hujkovci také zleva přítok z jižního svahu Tisové a poté již potok teče po hranici CHKO Kysuce. Na dolním toku teče jihozápadním směrem, přičemž odděluje Vysoké Javorníky od geomorfologické části Javornická brázda na levém břehu a stále ještě v místní části Besné přibírá zleva nejprve přítok z jižního svahu Chrcholince (639,9 m n. m.) a následně z téže strany přítok ze západního úpatí Bukoviny (642,7 m n. m.).

Ústí[editovat | editovat zdroj]

Nakonec se severně od centra obce Dolná Mariková vlévá v nadmořské výšce přibližně 339,5 m n. m. do Marikovského potoka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Besné (potok) na slovenské Wikipedii.