Beskydské divadlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beskydské divadlo Nový Jičín
Beskydske divadlo.jpg
Základní informace
StátČeskoČesko Česko
MístoNový Jičín
ZřizovatelNový Jičín
Budova
Stylhistorizující sloh
ArchitektOtto Thienemann
Osobnosti
ŘeditelMgr. Pavel Bártek
Další informace
Souřadnice
AdresaDivadelní 873/5, Nový Jičín
UliceDivadelní
Oficiální webbeskydskedivadlo.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beskydské divadlo v Novém Jičíně je dominantním kulturním zařízením města. Na jeho scéně hostují divadelní soubory z celé republiky i ze zahraničí. Sídlí v budově bývalého Německého spolkového domu z konce 19. století.

S myšlenkou výstavby Německého spolkového domu, jako nového německého kulturního a společenského centra pro Nový Jičín a okolí, přišly místní německé spolky. Na jaře roku 1872 byla zřízena loterie, jejíž výnos se stal základním kapitálem sbírky pro výstavbu budovy. Když v roce 1885 dosáhla výše kapitálu 15 000 zl., s přidáním částek formou úvěrů od německé spořitelny, mohlo se začít stavět. Autorem návrhu se stal vídeňský architekt Otto Thienemann, který v osmdesátých letech 19. století navrhl pro Nový Jičín také řadu dalších významných staveb. Stavební práce byly provedeny od jara 1885 do října 1886 novojičínskými firmami Heinricha Czeikeho, Richarda Klosse a Josefa Bluma. Malířskou výzdobu provedl se svým otcem Juliem novojičínský rodák Eduard Veith, který se mimo jiné podílel na výzdobě dnešní Státní opery v Praze.

Slavnostní otevření spolkového domu se odehrálo 24. října 1886. V následujících letech se zde konaly koncerty, divadelní představení, ale také bály či obchodní shromáždění. Česká kultura českých spolků měla v té době své místo v novojičínském Národním domě, postaveném roku 1894.

Po druhé světové válce zde působil stálý herecký soubor, který však byl v červnu 1963 v rámci kampaně rušení oblastních divadel zrušen a nahrazen tzv. "stálou divadelní scénou". Budova, která dodnes této divadelní scéně slouží, prošla v osmdesátých letech 20. století rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací, při níž bohužel zmizela celá vnitřní secesní výzdoba.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]