Bertrand z Blancfortu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bertrand z Blancfortu
Armoiries Bertrand de Blanquefort.svg
Narození 1109
Úmrtí 13. ledna 1169 (ve věku 59–60 let)
Místo pohřbení Templářský kostel
Povolání rytíř templářského řádu
Nábož. vyznání katolictví
Funkce Velmistr templářského řádu (1156–1169)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Erb Bertranda z Blancfortu

Bertrand z Blancfortu, Bertrand de Blanchefort nebo také jen Blanquefort (11092. února 1169) byl šestý velmistr Templářů a to od roku 1156 až do své smrti v roce 1169.

Pocházel pravdpodobně z Toulouse, kde po jeho vstoupení k templářům složila bohaté dary ve prospěch řádu.

Již od mládí se cvičil v boji, ale když zastával úřad velmistra, dával přednost vyjednávání a diplomacii. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších administrátorů mezi všemi templářskými velmistry a je znám jako velký reformátor řádu.

Velmistrem byl zvolen v říjnu roku 1156. Již na počátku svého vedení řádu, 19. července roku 1157, když bojoval na straně krále Balduina III. Jeruzalémského proti tureckému sultánovi Núr ad-Dínovi, byl u řeky Jordán, v místě zvaném Jakubův brod spolu s 88 svými bratřími a 300 světskými rytíři zajat a téměř tři roky byl držen ve vězení Aleppu; poté získal svobodu v rámci mírové smlouvy mezi Núr ad-Dínem a byzantským císařem Manuelem I. Komnenem spolu s dalšími 6 000 křesťanskými zajatci. Se svými rytíři se účastnil třech výprav krále Amalricha I. do Egypta v letech 1163, 1164 a 1167; tyto akce však byly velmi finančně náročné a ztroskotaly na nedostatku prostředků. Vztahy s Amalrichem se pokazily poté, co král obvinil 60 templářů ze zbabělosti. Čtvrtou výpravu v roce 1168 již velmistr Bertrand nepodpořil, neboť by byla porušením smlouvy, kterou několik měsíců předtím uzavřel templář Geoffroy de Foulcher s chalífou Egypta; obával se také, že tato invaze povede ke sjednocení muslimů. To se také skutečně stalo, tato výprava skončila porážkou, značnými ztrátami a ztrátou egyptského spojence. Toho se však již Bertrand nedožil – zemřel 2. února 1169 při inspekci farnosti v Remeši.

Pečeť templářského řádu

Na své pečeti z roku 1157 použil Bertrand poprvé motiv dvou rytířů na jednom koni.

Související články[editovat | editovat zdroj]