Benvenut Fuchs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Benvenut Fuchs OFM
kněz
Zasvěcený život
Institut františkáni
Francescocoa.png
Svěcení
Služby kooperátor
Osobní údaje
Datum úmrtí 6. prosinec 1799
Místo úmrtí Valašsko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Benvenut Fuchs (?-1799) byl františkán a pastoračně činný kněz působící v českých zemích. Jako františkán byl pravděpodobně zasažen josefínskými reformami, které uzavřely část františkánských klášterů a v dalších omezily počet řeholníků. Působil totiž mimo řád, aniž by z něj vystoupil, konkrétně jako pomocný kněz (kooperátor) v blíže neznámé farnosti.[1] Snad to bylo někde na Moravě, neboť v místě zvaném „Walacho“, zřejmě tedy někde na Valašsku, také dle řádového nekrologia 6. prosince 1799 zemřel.

Jeho v té době prakticky nejnižší a nejhůře ohodnocená kněžská funkce kooperátora – pomocného kněze se odvíjela spíše od nedostupnosti vyšších a finančně výhodnějších církevních úřadů, u nichž bývaly nezřídka uplatňovány osobnostní zájmy a kontakty, než od Fuchsových schopností. Dva roky před smrtí a po zřejmě více než deseti letech mimo klášter mu totiž byla tiskem vydána kniha Weystraha od wsselikého Bludu skrze Přeswědčenj ze Slowa Božjho: že Učenj Sw. Sněmu Tridenského ... prawdiwé ... gest.[2] Jak název napovídá, jednalo se o obhajobu katolické církevní nauky určenou díky přístupné češtině širšímu gramotnému lidu. Dílo mohlo souviset s Fuchsovým působením na Valašsku, kde se evangelická víra udržovala dlouho i přes její zákazy v rekatolizačním období.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Funkci „kooperátor“ u něj uvádí nekrologium české františkánské provincie.
  2. W Holomaucy, wytisstěná v Jozeffy Hirnlowy, skrz Jozeffa Losertha, Faktora 1797. formát 8°. Viz VOBR, Jaroslav. České tisky Moravské zemské knihovny v Brně a jihomoravských klášterních knihoven z let 1501-1800. Brno: Moravská zemská knihovna v Brně, 2005. Č. 889. . Nebo Knihopis č. 16489, jenž ale uvádí dílo jako anonymní, autor je identifikován až v Dodatcích ke Knihopisu. Dochovaný exemplář v Národní knihovně ČR, signatura 54 J 14052, byl v digitální kopii zpřístupněn na Google Books (cit. 19.12.2017).