Bene Meat Technologies

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bene Meat Technologies a.s.
Základní údaje
Datum založení14. ledna 2020
Adresa sídlaKamenice, Česko
Identifikátory
Oficiální webwww.benemeat.com
IČO08858209
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bene Meat Technologies a.s. (BMT)[1] je český biotechnologický start-up zaměřený na výzkum a vývoj technologie na výrobu kultivovaného masa v průmyslovém měřítku za spotřebitelsky přijatelnou cenu. Je tvořen mezinárodním týmem mladých i zkušených vědců se sídlem v Praze. Úzce spolupracuje s renomovanými vědeckými institucemi a firmami v Česku i zahraničí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bene Meat Technologies a.s. byla založena v roce 2020 Mgr. Romanem Křížem, který je vedoucím projektu. Hlavním biologem vědeckého týmu je Jiří Janoušek[2] a jedním z externích vědců podílejícím se na probíhajícím výzkumu je významný imunolog Prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. V roce 2022 čítal mezinárodní výzkumný tým BMT 70 vědců a vědkyň.

Cíl výzkumu[editovat | editovat zdroj]

Vyvinutí technologie produkující kultivované maso formou množení živočišných buněk bez použití fetálního bovinního séra (neetická a drahá cesta), ideálně s růstovými faktory z vlastní produkce. Finální technologie BMT[3] umožní jejím provozovatelům vyrobit a nabídnout produkt za ceny dostupné spotřebitelům.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Úvodní stránka. Bene Meat Technologies [online]. [cit. 2022-03-17]. Dostupné online. 
  2. Pěstování umělého masa je šetrnější vůči životnímu prostředí i lidskému zdraví, říká vědec Janoušek. Radio Wave [online]. 2022-02-03 [cit. 2022-03-17]. Dostupné online. 
  3. Kilo umělého masa vyjde na 10 tisíc. Češi získali miliony, aby ho zlevnili. Seznam Zprávy [online]. Seznam.cz [cit. 2022-03-17]. Dostupné online.