Belz (chasidská dynastie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chasidská dynastie Belz / בעלז
Velká synagoga Belz v Jeruzalémě. Její interiér zdobí přes 200 tisíc kusů českého křišťálu
ZeměPolsko-litevská uniePolsko-litevská unie Polsko-litevská unie, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko, IzraelIzrael Izrael
Zakladatelrebe Šulem Rokeach
Rok založenína počátku 19. století
Konec vládydosud
Současná hlavaJissachar Dov Rokeach II.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Synagoga v Belzu, v užívání od roku 1843, v roce 1939 zničena Němci
Jissachar Dov Rokeach, třetí belzský rabín

Belz (v jidiš בעלזא‎, hebrejsky בעלז) je jedna z chasidských dynastií, nazvaná podle svého původního sídelního města Belz na západní Ukrajině, tehdy součást Koruny polského království. Dynastii založil na počátku 19. století rabín Šúlem Rokeach (zvaný Sar Šalom) a jeho syn Jehošua Rokeach. Rodina v má současné době hlavní sídlo v Izraeli, ale početné skupiny stoupenců žijí ve Spojeném království, Belgii, New Yorku, New Jersey, Kanadě a Austrálii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Belzští chasidé měli zvláštní program jošvim pro studující Talmudu, ve kterém mladí svobodní i ženatí muži za podpory bohatších souvěrců trávili většinu svého času studiem v synagoze. Tento program vyprodukoval řadu vynikajících židovských učenců a zúčastnil se ho i český básník, publicista a překladatel Jiří Langer, který o svém pobytu u belzských chasidů napsal knihu Devět bran.

Po německém obsazení Belzu v roce 1939 Němci zničili belzskou synagogu a většinu belzských chasidů vyvraždili. Tehdejšímu rabínovi Áronu Rokeachovi se podařilo uprchnout přes Maďarsko do Palestiny, kde rodina sídlí dodnes.

Rabi Áron založil nový chasidut v Tel Avivu, jeden z největších v Izraeli. Současnou hlavou rodu, rabín Jissachar Dov Rokeach II.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]