Beggars Banquet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beggars Banquet
Interpret The Rolling Stones
Druh alba studiové album
Vydáno 6. prosince 1968
Nahráno 17. března - 25. července 1968
Žánr Rock
Délka 39:47
Jazyk angličtina
Vydavatelství Decca/ABKCO (VB)
ABKCO (USA)
Producent Jimmy Miller
The Rolling Stones chronologicky
Their Satanic Majesties Request
(1967)
Beggars Banquet
(1968)
Through the Past, Darkly (Big Hits Vol. 2)
(1969)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beggars Banquet je album britských The Rolling Stones z roku 1968. Obsahuje slavnou píseň „Sympathy for the Devil“. Jako producent poprvé s The Rolling Stones spolupracoval Jimmy Miller a jejich spolupráce pokračovala až po album Goats Head Soup.

Rolling Stones zanechali psychedelického experimentování a na tomto albu se vrátili ke svým bluesovým kořenům. Byl to okamžitý úspěch a tato deska byla označena za mezník v jejich hudební tvorbě. Většina skladeb je silně akustická, s bluesovým laděním. Platí to zejména o písních "Salt of the Earth" a "No Expectations". Nezapomněli ani na poctivý rock & roll v podobě písně "Street Fighting Man". Ta je přesto něčím víc – odráží politické nepokoje v roce 1968 – a stala se jednou z jejich nejnovátorštějších písní. To samé platí i o "Sympathy for the Devil" s ohnivými kytarovými riffy, Jaggerovým vyzývavým zpěvem, africkými rytmy a vysloveně satanistickým textem. Ve skladbě "Stray Cat Blues" začali Jagger a spol. prozkoumávat oblasti dekadence a sexuální povrchnosti, které se stanou terčem jejich sebeparodie v polovině 70. let. Po textové stránce patří většina materiálu na tomto albu mezi ty nejlepší, na blues založené rockové nahrávky všech dob.

Barry Feinstein vytvořil pro desku obal s fotografií počmárané záchodové zdi. Společnost Decca Records tento návrh odmítla jako vulgární a nakonec album vyšlo v čistě bílém obalu, na kterém byly název skupiny a desky vyvedeny černým psacím písmem, evokujícím pozvánku na banket. Teprve při reedici v roce 2002 byla použita původní podoba obalu.[1]

Seznam skladeb[editovat | editovat zdroj]

Autory jsou Mick Jagger a Keith Richards, pokud není uvedeno jinak.

  1. "Sympathy for the Devil" – 6:18
  2. "No Expectations" – 3:56
  3. "Dear Doctor" – 3:21
  4. "Parachute Woman" – 2:20
  5. "Jigsaw Puzzle" – 6:05
  6. "Street Fighting Man" – 3:15
  7. "Prodigal Son" (Rev. Robert Wilkins) – 2:51
  8. "Stray Cat Blues" – 4:37
  9. "Factory Girl" – 2:08
  10. "Salt Of The Earth" – 4:47

Reference[editovat | editovat zdroj]