Bazilika svatého Saturnina z Toulouse

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na baziliku

Bazilika svatého Saturnina z Toulouse (francouzsky Basilique Saint-Sernin de Toulouse) je románská bazilika vybudovaná v letech 1080-1120 v Toulouse nad hrobem sv. Saturnina z Toulouse.

Ač je vystavěna v románském slohu, od ostatních románských bazilik se podstatně odlišuje: jednak je podstatně větší, jednak má unikátní půdorys a řadu dalších, v románských bazilikách neobvyklých či zcela unikátních architektonických prvků.

Varhany

V bazilice se nachází monumentární varhany, které v roce 1888 vybudoval Aristide Cavaillé-Coll. Spolu s Cavaillé-Collovými varhanami v kostel svatého Sulpicia v Paříži a kostele Saint-Ouen v Rouenu tvoří trojici nejcennějších varhan Francie.

Z hlediska náboženské úcty jde o mimořádně významnou poutní baziliku. Sama je starodávným poutním místem díky ostatkům zde zavražděného sv. Saturnina, který náleží k nejctěnějším svatým Francie. Tento význam ještě posiluje fakt, že je významnou zastávkou poutníků na poutní cestě do Santiaga de Compostela.

Poutní místo[editovat | editovat zdroj]

Hlavní francouzsko-španělské větve Svatojakubské cesty

Toulouse je poutním místem již od 3. století, ky zde byl umučen Saturnin z Toulouse, jeden ze sedmi apoštolů, které sv. Fabián vyslal ke Galům obývajícím dnešní Francii. Nad cílem poutníků, hrobem sv. Saturnina, byl již ve 4. století vybudován kostel, který pak na přelomu 11. a 12. století nahradila dnešní bazilika.

Poutníky navštěvující čistě hrob sv. Saturnina dále posilují zástupy věřících, kteří podnikají pouť do Santiaga de Compostely, neboť Toulouse je významnou zastávkou na hlavní jižní větvi Svatojakubské cesty, spojující Santiago de Compostela s Arlesem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]