Basava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Basava
Basava statue crop.png
Narození 1134
Basavan Bagewadi
Úmrtí 1196 (ve věku 61–62 let)
Kudalasangama
Bydliště Karnátaka
Národnost Nedotknutelní
Nábož. vyznání Lingajáta
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Basava (kannadština: ಬಸವಣ್ಣ) (1106–1167) byl indický sociální a náboženský reformátor. Vystupoval proti kastovnímu systému, kázal rovnoprávnost mužů a žen a za svého působení na postu prvního ministra potíral džinismus a buddhismus. Je také znám pod jménem Vršabha (‚býk‘).

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v bráhmanské rodině vyznavačů Šivy na území dnešního státu Karnátaka. Již v mladém věku měl silné náboženské a sociální cítění a velmi brzy se dostal se svou rodinou do natolik konfliktní situace, že odešel z domova a vydal se na poutní cestu.

Po své pouti přichází se svou reformou. Odmítá mnoho tradičních rituálů, včetně dědičné role bráhmanů jako prostředníků mezi věřícími a bohy. Nelíbil se mu také kastovní systém a postavení žen ve společnosti. Přesto ale zůstával přísným vyznavačem Šivy.

Po příchodu na dvůr panovníka Bijjaly I. (vládl 1156–1167) z dynastie Kalachuri se dostal až na místo prvního ministra. Své postavení využil k rozšiřování své víry. Založil společnost „Halu pro přímého zažití Šivy“ (šivanubhavamandapa), kam měli přístup i ženy, a to na náboženské rozpravy. Jeho poezie určená k oslavě Šivy a psaná v kannadštině je základním textem kannadské literatury. Po čase ale jeho činnost vyvolala velké nepřátelství v ortodoxních kruzích a Basava musel zemřel za podivných událostí. Jeho učení ale přežilo a on se stal jedním z otců hnutí Lingajáta (možná existovala již předtím a Basava jí dokázal vštípit svůj program). Je hrdinou klíčového textu této sekty Basava-purana, který ve 14. století sepsal Bhima Kavi.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Basava | Hindu religious leader. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2018-06-08]. (anglicky)