Basava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Socha Basavy v Bengalúru

Basava (kannadština: ಬಸವಣ್ಣ) (1106–1167) byl indický sociální a náboženský reformátor. Vystupoval proti kastovnímu systému, kázal rovnoprávnost žen a za svého působení na postu prvního ministra potíral džinismus a buddhismus. Je také znám pod jménem Vršabha ('býk').

Narodil se v bráhmanské rodině vyznavačů Šivy na území dnešního státu Karnátaka. Již v mladém věku měl silné náboženské a sociální cítění a velmi brzy se dostal se svou rodinou do natolik konfliktní situace, že odešel z domova a vydal se na poutní cestu.

Po své pouti přichází se svou reformou. Odmítá mnoho tradičních rituálů, včetně dědičné role bráhmanů jako prostředníků mezi věřícími a bohy. Nelíbil se mu také kastovní systém a postavení žen ve společnosti. Přesto ale zůstával přísným vyznavačem Šivy.

Po příchodu na dvůr panovníka se dostal až na místo prvního ministra. Své postavení využil k rozšiřování své víry. Založil společnost „Halu pro přímého zažití Šivy“ (šivanubhavamandapa), kam měli přístup i ženy, a to na náboženské rozpravy. Po čase ale jeho činnost vyvolala velké nepřátelství v ortodoxních kruzích a Basava zemřel za podivných událostí. Jeho učení ale přežilo a on se stal jedním ze zakladatelů hnutí Lingajáta.