Národní park Banff

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Banff (národní park))
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní park Banff
Banff National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Mapa národního parku Banff
Mapa národního parku Banff
Základní informace
Vyhlášení1901
Rozloha6 641 km2
SprávaParks Canada
Poloha
StátKanadaKanada Kanada
ProvincieAlberta
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
NP Banff
NP Banff
Další informace
Webparcs.canada.ca/pn-np/ab/banff
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Parky kanadských Skalnatých hor - Banff
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státKanadaKanada Kanada
Typpřírodní dědictví
Kritériumvii, viii
Odkaz304 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1990 (14. zasedání)

Národní park Banff je nejstarší kanadský národní park zaujímající rozlohu 6 640 km². Rozkládá se v jihozápadní Albertě 120 km od Calgary a byl založen roku 1885. Tento park nabízí krásné scenérie Skalnatých hor a krásné pohledy na jezero Louise. Na území parku leží městečko Banff, jež je považováno za turistické centrum oblasti.

Na severu sousedí s Národním parkem Jasper, na hranici s Britskou Kolumbií sousedí s národními parky Yoho a Kootenay. Na jihu sousedí s Provinčním parkem Kananaskis Country. Společně s okolními parky kanadských Skalnatých hor je součástí světového přírodního dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vývoj Národního parku Banff se odehrával v konfliktu mezi ochranou přírody a rozvojem oblasti. Poté, co byly v oblasti objeveny termální prameny, rozhodl se tehdejší kanadský premiér John A. Macdonald ukončit spory o právo na komerční využití oblasti tím, že oblast pramenů v roce 1885 vyhlásil za malou chráněnou rezervaci, která se později rozšířila do dnešní rozlohy parku. Původní rozloha parku byla pouhých 26 kilometrů čtverečních. K prvnímu rozšíření parku došlo v roce 1887, kdy se chráněná oblast rozšířila na 674 km² a získala název Rocky Mountains Park. Stala se tak prvním národním parkem v Kanadě a po Yellowstonském národním parku v USA druhým v Severní Americe. K rozvoji parku významně přispěla Canadian Pacific Railway, která protla území parku již v roce 1875. Pro automobily se stalo město Banff přístupné až v roce 1911. V témže roce park dosáhl také největší rozlohy – 11 400 km², poté byla jeho velikost zredukována a ještě několikrát změněna. Dnešní rozlohu a název má park od roku 1930. Pojmenován byl podle železniční zastávky, dnešního města Banff. V současné době se za vstup do parku platí vstupné. Návštěvníci si musí zakoupit Park Pass nebo využít Discovery Pass, který je platný pro více než 100 kanadských národních parků a chráněných území.[1]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Bow River

Národní park Banff se nachází ve Skalnatých horách (Rocky Mountains) na západní hranici státu Alberta a státu Britská Kolumbie, přesněji v lesnatém ekoregionu Alberta Mountain. Město Banff se nachází 128 kilometrů na západ od Calgary a 401 km na jihozápad od Edmontonu.[2] Na severu sousedí národní park Banff s národním parkem Jasper, kdežto na západě sdílí hranice s národním parkem Yoho a na jihu s národním parkem Kootenay.[3] Na jihu a na východě od Banffu se rozprostírá oblast Kananaskis Country, která zahrnuje regionální parky Bow Valley Wildland Provincial Park, Spray Valley Provincial Park a Peter Lougheed Provincial Park.

Transkanadská dálnice vede národním parkem Banff, a to od jeho východní hranice poblíž městečka Canmore, dále přes město Banff a město Lake Louise až do národního parku Yoho v Britské Kolumbii.[2] Město Banff je hlavním obchodním centrem národního parku Banff. Vesnička u jezera Lake Louise se nachází na křižovatce Transkanadské dálnice a silnice Icefields Parkway, která se rozpíná na sever od města Jasper.[2]

Město Banff[editovat | editovat zdroj]

Město Banff

Město Banff, které bylo založeno v roce 1883, je komerčním centrem celého národního parku. Své jméno získalo podle hrabství Banffshire ve Skotsku. Původně to byla pouze železniční zastávka ležící na řece Bow v oblasti horkých pramenů na Canadian Pacific Railway. Dnes je to živé a turisty obsypané městečko v alpském stylu. Které má podle sčítání s roku 2005 8352 obyvatel, z toho skoro 7000 trvalých. V polovině 20. století město protla Transkanadská dálnice.

Zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Jezero Moraine

Po městě Banff je druhým nejčastějším cílem turistů jezero Louise a pod ním položená stejnojmenná vesnička. Jezero je známé svou nádhernou zelenomodrou barvou a úchvatným okolím, díky nimž je každoročně doslova obsypáno davy turistů. Kousek od jezera Louise se nachází další půvabné jezero – Moraine, které je zase proslulé pro svoji sytě modrou barvu a umístění v nádherném Údolí deseti vrcholů. Třetí jezerní perlou parku je potom jezero Peyto. V parku se také nachází mnoho ledovců a to především na hranici s Národním parkem Jasper, kde se rozkládá velká ledovcová oblast Columbia Icefield. Nejvyšší horou parku je Mount Assiniboine, který se nachází na hranici Alberty a Britské Kolumbie a pro svůj vzhled je přezdíván Matterhorn Severní Ameriky.

Kromě klasické turistiky láká národní park Banff také množstvím dalším aktivit – jízda na kánoi po jezeře, rafting, pozorování divokých zvířat včetně medvědů, jízda na koních nebo koupání v přírodních horkých pramenech.[4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Banff National Park: Geography na anglické Wikipedii.

  1. Kanadské národní parky Jasper a Banff – kompletní průvodce [online]. My Wandertime, 2019-02-19 [cit. 2019-09-29]. Dostupné online. 
  2. a b c "How to get here" Parks Canada. Poslední přístup 26. ledna 2019.
  3. Samuel, Alan (listopad 1988). Treasures of Canada Dundurn. p. 339. Poslední přístup 26. ledna 2019.
  4. Kanadské národní parky Jasper a Banff – co vidět a zažít [online]. My Wandertime, 2019-03-10 [cit. 2019-09-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]