Národní park Banff

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Banff (národní park))
Skočit na: Navigace, Hledání
Národní park Banff
Banff National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Mapa národního parku Banff
NP Banff
NP Banff
Umístění Kanada Alberta, Kanada
Souřadnice
Rozloha 6 641 km²
Založeno 1901
Správa Parks Canada
Světové dědictví UNESCO
Typ přírodní dědictví
Rok zařazení 1990
Kritérium vii, viii
Odkaz 304

Národní park Banff je nejstarší kanadský národní park zaujímající rozlohu 6 640 km². Rozkládá se v jihozápadní Albertě 120km od Calgary a byl založen roku 1885. Tento park nabízí krásné scenérie Skalnatých hor a krásné pohledy na jezero Louise. Na území parku leží městečko Banff, jež je považováno za turistické centrum oblasti.

Na severu sousedí s Národním parkem Jasper, na hranici s Britskou Kolumbií sousedí s národními parky Yoho a Kootenay. Na jihu sousedí s Provinčním parkem Kananaskis Country. Společně s okolními parky kanadských Skalnatých hor je součástí světového přírodního dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vývoj Národního parku Banff se odehrával v konfliktu mezi ochranou přírody a rozvojem oblasti. Poté, co byly v oblasti objeveny termální prameny, rozhodl se tehdejší kanadský premiér John A. Macdonald ukončit spory o právo na komerční využití oblasti tím, že oblast pramenů v roce 1885 vyhlásil za malou chráněnou rezervaci, která se později rozšířila do dnešní rozlohy parku. Původní rozloha parku byla pouhých 26 kilometrů čtverečních. K prvnímu rozšíření parku došlo v roce 1887, kdy se chráněná oblast rozšířila na 674 km² a získala název Rocky Mountains Park. Stala se tak prvním národním parkem v Kanadě a po Yellowstonském národním parku v USA druhým v Severní Americe. K rozvoji parku významně přispěla Canadian Pacific Railway, která protla území parku již v roce 1875. Pro automobily se stalo město Banff přístupné až v roce 1911. V témže roce park dosáhl také největší rozlohy - 11 400 km², poté byla jeho velikost zredukována a ještě několikrát změněna. Dnešní rozlohu a název má park od roku 1930. Pojmenován byl podle železniční zastávky, dnešního města Banff.

Město Banff[editovat | editovat zdroj]

Město Banff

Město Banff, které bylo založeno v roce 1883, je komerčním centrem celého národního parku. Své jméno získalo podle hrabství Banffshire ve Skotsku. Původně to byla pouze železniční zastávka ležící na řece Bow v oblasti horkých pramenů na Canadian Pacific Railway. Dnes je to živé a turisty obsypané městečko v alpském stylu. Které má podle sčítání s roku 2005 8352 obyvatel, z toho skoro 7000 trvalých. V polovině 20.století město protla Transkanadská dálnice.

Zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Jezero Moraine

Po městě Banff je druhým nejčastějším cílem turistů jezero Louise a pod ním položená stejnojmenná vesnička. Jezero je známé svou nádhernou zelenomodrou barvou a úchvatným okolím, díky nimž je každoročně doslova obsypáno davy turistů. Kousek od jezera Louise se nachází další půvabné jezero - Moraine, které je zase proslulé pro svoji sytě modrou barvu a umístění v nádherném Údolí deseti vrcholů. Třetí jezerní perlou parku je potom jezero Peyto. V parku se také nachází mnoho ledovců a to především na hranici s Národním parkem Jasper, kde se rozkládá velká ledovcová oblast Columbia Icefield. Nejvyšší horou parku je Mount Assiniboine, který se nachází na hranici Alberty a Britské Kolumbie a pro svůj vzhled je přezdíván Matterhorn Severní Ameriky.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]