Národní park Banff

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Banff (národní park))
Skočit na: Navigace, Hledání
Národní park Banff
Banff National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Mapa národního parku Banff
Mapa národního parku Banff
NP Banff
Red pog.svg
NP Banff
Umístění Kanada Alberta, Kanada
Souřadnice 51°30′ s. š., 116°0′ z. d.
Rozloha 6 641 km²
Založeno 1901
Správa Parks Canada
Světové dědictví UNESCO
Typ přírodní dědictví
Rok zařazení 1990
Kritérium vii, viii
Odkaz 304

Národní park Banff je nejstarší kanadský národní park zaujímající rozlohu 6 640 km². Rozkládá se v jihozápadní Albertě 120km od Calgary a byl založen roku 1885. Tento park nabízí krásné scenérie Skalnatých hor a krásné pohledy na jezero Louise. Na území parku leží městečko Banff, jež je považováno za turistické centrum oblasti.

Na severu sousedí s Národním parkem Jasper, na hranici s Britskou Kolumbií sousedí s národními parky Yoho a Kootenay. Na jihu sousedí s Provinčním parkem Kananaskis Country. Společně s okolními parky kanadských Skalnatých hor je součástí světového přírodního dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vývoj Národního parku Banff se odehrával v konfliktu mezi ochranou přírody a rozvojem oblasti. Poté, co byly v oblasti objeveny termální prameny, rozhodl se tehdejší kanadský premiér John A. Macdonald ukončit spory o právo na komerční využití oblasti tím, že oblast pramenů v roce 1885 vyhlásil za malou chráněnou rezervaci, která se později rozšířila do dnešní rozlohy parku. Původní rozloha parku byla pouhých 26 kilometrů čtverečních. K prvnímu rozšíření parku došlo v roce 1887, kdy se chráněná oblast rozšířila na 674 km² a získala název Rocky Mountains Park. Stala se tak prvním národním parkem v Kanadě a po Yellowstonském národním parku v USA druhým v Severní Americe. K rozvoji parku významně přispěla Canadian Pacific Railway, která protla území parku již v roce 1875. Pro automobily se stalo město Banff přístupné až v roce 1911. V témže roce park dosáhl také největší rozlohy - 11 400 km², poté byla jeho velikost zredukována a ještě několikrát změněna. Dnešní rozlohu a název má park od roku 1930. Pojmenován byl podle železniční zastávky, dnešního města Banff.

Město Banff[editovat | editovat zdroj]

Město Banff

Město Banff, které bylo založeno v roce 1883, je komerčním centrem celého národního parku. Své jméno získalo podle hrabství Banffshire ve Skotsku. Původně to byla pouze železniční zastávka ležící na řece Bow v oblasti horkých pramenů na Canadian Pacific Railway. Dnes je to živé a turisty obsypané městečko v alpském stylu. Které má podle sčítání s roku 2005 8352 obyvatel, z toho skoro 7000 trvalých. V polovině 20.století město protla Transkanadská dálnice.

Zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Jezero Moraine

Po městě Banff je druhým nejčastějším cílem turistů jezero Louise a pod ním položená stejnojmenná vesnička. Jezero je známé svou nádhernou zelenomodrou barvou a úchvatným okolím, díky nimž je každoročně doslova obsypáno davy turistů. Kousek od jezera Louise se nachází další půvabné jezero - Moraine, které je zase proslulé pro svoji sytě modrou barvu a umístění v nádherném Údolí deseti vrcholů. Třetí jezerní perlou parku je potom jezero Peyto. V parku se také nachází mnoho ledovců a to především na hranici s Národním parkem Jasper, kde se rozkládá velká ledovcová oblast Columbia Icefield. Nejvyšší horou parku je Mount Assiniboine, který se nachází na hranici Alberty a Britské Kolumbie a pro svůj vzhled je přezdíván Matterhorn Severní Ameriky.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]