Balduin II. Flanderský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Balduin II. Flanderský
flanderský hrabě
Portrét
Balduin II.
Doba vlády879918
Narozeníasi 865
Úmrtí10. září 918
Gent
PředchůdceBalduin I.
NástupceArnulf I.
ManželkaÆlfthryth Wessexská
PotomciArnulf
Adelolf
OtecBalduin I. Flanderský
MatkaJudita Flanderská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Balduin II. Flanderský (fr. Baudouin le Chauve ; 863/867 – 10. září 918) byl hrabě z Flander a z Boulogne.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl starším synem flanderského hraběte Balduina I. a Judity, dcery západofranského krále Karla Holého. Z matčiny strany tak byl potomkem Karla Velikého. První léta jeho samostatné vlády byla poznamenána ničivými nájezdy Vikingů. Balduinovi se podařilo vybudovat nová opevnění a přivlastnit si dalších území.

Využil konfliktu mezi Karlem Prosťáčkem a Odem Pařížským, kteří soupeřili o západofranský trůn a zmocnil se hrabství Ternois a Boulogne. Roku 884 se oženil s dcerou Alfréda Velikého.[1] O šest let později byl pro vraždu remešského arcibiskupa Fulka, s nímž měl dlouhodobé spory o klášter Saint-Bertin, papežem Benediktem IV. exkomunikován.

Zemřel v září 918 a byl pohřben v opatství Saint-Bertin a roku 929 byly jeho ostatky převezeny do kláštera svatého Petra v Gentu, kde byl pohřben společně se svou téhož roku zesnulou chotí.[1] Syn Arnulf převzal flanderské hrabství a Adelolf se stal hrabětem z Boulogne.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b www.genealogie-mittelalter.de. www.genealogie-mittelalter.de [online]. [cit. 2011-03-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-05-04. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Balduin I.
Znak z doby nástupu Flanderský hrabě
879918
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Arnulf I.