Bakonyszücs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bakonyszücs
Hlavní ulice v Bakonyszücsu
Hlavní ulice v Bakonyszücsu
Bakonyszücs – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo +1
Stát MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Župa Veszprém
Okres Pápa
Bakonyszücs
Bakonyszücs
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 35,21 km²
Počet obyvatel 299 (2015)
Hustota zalidnění 8,5 obyv./km²
Správa
Status Obec
Starosta Oláh Kálmán Géza
Vznik 1249
Oficiální web bakonyszucs.hu
PSČ 8572
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bakonyszücs (německy Sitsch) je vesnice v Maďarsku v župě Veszprém, spadající pod okres Pápa. Nachází se asi 17 km východně od Pápy, 27 km severozápadně od Zircu a 40 km severozápadně od Veszprému. V roce 2015 zde žilo 299 obyvatel, z nichž 93,1 % tvoří Maďaři.

Kromě hlavní části zahrnuje Bakonyszücs i malou část Pálháza.

Bakonyszücs leží na silnici 83117. Hlavní silniční propojení je skrze vesnici Bakonykoppány, kromě toho vedou z vesnice pouze polní cesty. Poblíže Bakonyszücsu protéká potok Csángota, který se u vesnice Mórichida vlévá do řeky Marcal. Poblíže Bakonyszücsu se nachází malá vodní nádrž Bakonyszücsi-tó.

Pod území Bakonyszücsu patří pro vesnici významná část Bakoňského lesa. V tomto území se nacházejí kopce Éles-hegy (375 m), Vár-hegy (436 m, je zde zřícenina hradu Bakonyújvár), Tönkölös-hegy (515 m), Pajaros-tető (623 m), Kőris-hegy (709 m, je zde rozhledna a turistická stezka). Je zde též nepojmenovaný kopec, měřící 313 m. Nachází se tu i několik archeologických nalezišť a jeskyň, jako např. Futómacskás-barlang, Odvas-kő-barlang, Ördög-lik a Pörgöl-barlang.

V samotné vesnici se nachází katolický kostel Nagyboldogasszony-templom, nemocnice Orvosi rendelő, kaple, hotel, hřbitov a hospoda.