Bahenní sopky v Berce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bahenní sopky v Berce
Bahenní sopka
Bahenní sopka
Poloha
SvětadílEvropa
StátRumunskoRumunsko Rumunsko
Zeměpisné souřadnice
Ostatní
Nadm. výška341 m n. m.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bahenní sopky v Berce (rumunsky Vulcanii Noroioși de la Pâclele Mici) jsou geologickou a botanickou rezervací v katastru obce Berca, která se nachází v rumunské župě Buzău. Nejzajímavějším útvarem této rezervace jsou bahenní sopky, několik metrů vysoké útvary vzniklé vývěrem plynů a bahna z nitra země.[1] Vývěry se vyskytují na třech různých místech nedaleko od sebe, nazývaných Malé bahenní sopky a Velké bahenní sopky. Za vesničkou Beciu směrem na Arbănași se pak nachází nejméně navštěvovaný areál bahenních sopek.

  • Velké bahenní sopky se nacházejí zde: N45 21.606 E26 42.816
  • Malé bahenní sopky hledejte zde: N45 20.371 E26 42.430
Volcanes de lodo, Buzau, Rumanía, 2016-05-29, DD 43.jpg
Volcanes de lodo, Buzau, Rumanía, 2016-05-29, DD 39.jpg
video

Areál Velkých bahenních sopek je snáze přístupný, ale je rozlohou menší než areál Malých bahenních sopek. Vstup do obou je zpoplatněn. Vývěry za Beciu jsou opuštěné a volně přístupné.

Geologický jev[editovat | editovat zdroj]

Plyny unikající z hloubky kolem 3 000 metrů k povrchu země procházejí zvodnělými vrstvami jílu. Cestou strhávají podzemní slanou vodu a bahno, které vynášejí k povrchu. Voda a bahno přetékají přes okraj kráteru, zatímco plyn se uvolňuje v podobě bublin. Bahno na povrchu vysychá a tvoří poměrně pevnou kuželovitou strukturu připomínající skutečnou sopku. Bahno vyvěrající ze země je chladné.

Podobné, i když mnohem menší útvary nalezneme i v Česku v Národní přírodní rezervaci Soos. Podobné útvary se nacházejí i na Sibiři a v Austrálii.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Půda kolem bahenních sopek je velmi slaná. Vegetace je velmi chudá, neboť jen velmi málo druhů dokáže přežít nehostinné podmínky. Okolí bahenních sopek tak připomíná měsíční krajinu. Přesto zde nalezneme některé neobvyklé druhy rostlin, kterým tyto podmínky vyhovují - například Nitraria schoberi a Obione verrucifera.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MYKISKA, Martin. Neklidná pustina: Rumunská lokalita Vulcanii Noroioși je výbušná říše plná bahna, ropy a soli. Lidé a Země [online]. Reflex.cz, 2021-04-05 [cit. 2021-04-07]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]