Bacilární úplavice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Shigella dysenteriae ve vzorku stolice

Bacilární úplavice také označována jako shigelóza (lat. shigellosis) je akutní infekční onemocnění trávicí soustavy, jehož původcem jsou gramnegativní tyčinkovité bakterie rodu Shigella, z nichž se nejčastěji jedná o Shigella dysenteriae.[1]

Jde stejně jako u cholery o výlučně lidské onemocnění, přenašečem je tedy jiný člověk. K přenosu dochází alimentární cestou přes potraviny nebo pitnou vodu. Mouchy mohou přenést infekční materiál na krátké vzdálenosti. Jde o extrémně nakažlivou chorobu.

Prevence: izolace nemocných, pravidelné kontroly pracovníků v potravinářství, mytí rukou, tepelná úprava potravin a vody, ochrana jídla před mouchami.

Průběh a příznaky choroby[editovat | editovat zdroj]

Inkubační doba je obvykle jeden až dva dny. Bakterie napadají tlusté střevo a vytvářejí nebezpečné toxiny. Charakteristické příznaky jsou svíravé bolesti břicha, křeče a vodnaté průjmy s příměsí krve a hlenu. Hrozí silná dehydratace a u extrémně těžkých případů protržení střevní stěny. [2]V České republice je tato forma onemocnění vzácná.[zdroj?] Diagnostikuje se pomocí kultivace původce choroby.

Léčba a prognóza[editovat | editovat zdroj]

Léčba se provádí pomocí Endiaronu (u lehčích případů), nebo za pomoci antibiotik. Důležitá je dieta a nahrazování ztracených tekutin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BEDNÁŘ, Marek; FRAŇKOVÁ, Věra. Lékařská mikrobiologie. První. vyd. Praha: Marvil, 1996. 558 s. S. 402,403. 
  2. General information - Shigella - Shigellosis. cdc.gov [online]. CDC, 2017-4-16 [cit. 2020-4-22]. Dostupné online.