Bacilární úplavice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
bacilární úplavice
Shigella dysenteriae ve vzorku stolice
Shigella dysenteriae ve vzorku stolice
Minimální inkubační doba2 h
Maximální inkubační doba4 d
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bacilární úplavice také označována jako shigelóza (lat. shigellosis) je akutní infekční onemocnění trávicí soustavy, jehož původcem jsou gramnegativní tyčinkovité bakterie rodu Shigella, z nichž se nejčastěji jedná o Shigella dysenteriae.[1]

Jde stejně jako u cholery o výlučně lidské onemocnění, přenašečem je tedy jiný člověk. K přenosu dochází alimentární cestou přes potraviny nebo pitnou vodu. Mouchy mohou přenést infekční materiál na krátké vzdálenosti. Jde o extrémně nakažlivou chorobu.

Prevence: izolace nemocných, pravidelné kontroly pracovníků v potravinářství, mytí rukou, tepelná úprava potravin a vody, ochrana jídla před mouchami.

Průběh a příznaky choroby[editovat | editovat zdroj]

Inkubační doba je obvykle jeden až dva dny. Bakterie napadají tlusté střevo a vytvářejí nebezpečné toxiny. Charakteristické příznaky jsou svíravé bolesti břicha, křeče a vodnaté průjmy s příměsí krve a hlenu. Hrozí silná dehydratace a u extrémně těžkých případů protržení střevní stěny.[2] V České republice je tato forma onemocnění vzácná.[zdroj⁠?] Diagnostikuje se pomocí kultivace původce choroby.

Léčba a prognóza[editovat | editovat zdroj]

Léčba se provádí pomocí Endiaronu (u lehčích případů), nebo za pomoci antibiotik. Důležitá je dieta a nahrazování ztracených tekutin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BEDNÁŘ, Marek; FRAŇKOVÁ, Věra. Lékařská mikrobiologie. První. vyd. Praha: Marvil, 1996. 558 s. S. 402,403. 
  2. General information - Shigella - Shigellosis. cdc.gov [online]. CDC, 2017-4-16 [cit. 2020-4-22]. Dostupné online.