Báruch (prorok)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Báruch
NárodnostHebrejci
RodičeNeriah
PříbuzníSeraiah ben Neriah (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Báruch, též Báruk, syn Nerijášův (7.–6. století př. n. l.), byl písařem, přítelem a tajemníkem proroka Jeremjáše. Sám bývá někdy řazen mezi proroky a tradice mu připisovala autorství deuterokanonické Knihy Báruch a dalších spisů. Podle jedné z hypotéz by mohl být též autorem knihy Deuteronomium, tzv. deuteronomistické historie a prozaických pasáží z Jeremiášova proroctví.[1]

Jeho bratr Serajáš je zmiňován jako průvodce krále Sidkijáše,[2] předpokládá se proto, že Báruch byl ze vznešeného rodu. Tento předpoklad potvrzuje i Flavius Iosephus.[3] Po dobytí Jeruzaléma odešel spolu s Jeremjášem do Egypta.[4] O jeho dalších osudech biblické podání mlčí. Tradice se v podání jeho dalšího osudu rozchází, podle jedněch zemřel v Egyptě, podle jiných odešel po dobytí Egypta Nebukadnesarem II. do Babylóna. Některé arabské křesťanské legendy ztotožňují Bárucha se Zarathuštrou.

Pečeť[editovat | editovat zdroj]

Báruchova pečeť

V současné době jsou známy dva otisky nejspíše jedné starověké pečeti, která nese starohebrejský vlastnický nápis „Báruka, syna Nerijášova, písaře“ (𐤋𐤁𐤓𐤊𐤉𐤄𐤅 𐤁𐤍 𐤍𐤓𐤉𐤄𐤅 𐤄𐤎𐤐𐤓‎).

Spisy připisované Báruchovi[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. FRIEDMAN, Richard Elliott. Who Wrote the Bible?. [s.l.]: Harper Collins, 1997. Dostupné online. ISBN 0-06-063035-3. Kapitola The Identity of the Deuteronomist, s. 146–149. (anglicky) 
  2. Jr 51, 59 (Kral, ČEP)
  3. Starožitnosti, x. 9, § 1
  4. Jr 43, 6–7 (Kral, ČEP)


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]